"Sumo dla początkujących"

Temat: „Sumo dla początkujących”
Cele lekcji:
  • Umiejętności - utrzymywanie równowagi podczas ćwiczeń, gier i zabaw
  • Sprawność fizyczna - kształtowanie siły i mocy
  • Wiadomości - ogólne zasady walki sumo
  • Postawy - poznanie zasad fair play w sporcie, szacunek dla przeciwnika, bezpieczny sposób na pozbycie się nadmiaru energii

Miejsce: sala gimnastyczna
Czas: 90 min.
Pomoce: mata
Liczba ćwiczących: 24 uczniów

Tok lekcji

Treść / realizacja zadania ruchowego

Część wstępna
Rozpoczęcie lekcji

Zbiórka, powitanie klasy, sprawdzenie gotowości do zajęć, zapoznanie z tematem lekcji.

Powitanie na macie

Rozgrzewka

1. Zabawa ożywiająca.

2. Ćwiczenia RR, wymachy, odmachy, krążenia:

3. Ćwiczenia               z elementami przeciągania :

4. Ćwiczenia               z elementami przepychania:

5. Przewroty w przód  i w tył:

6. Nauka padów Judo.
Nauka padu w tył:

7. Przetaczania na macie:

„Berek wąż” -  berek goni na ograniczonym polu, uczniowie kolejno złapani dołączają do berka tworząc wąż, który nie może się rozerwać.

- ćwiczenia TT, skłony, skręty, skłony boczne,

- ćwiczenia mięśni brzucha, grzbietu.

- uczniowie stojąc prawymi stopami do siebie podają sobie prawe ręce i na sygnał próbują przeciągnąć kolegę z pary na swoją stronę ( to samo RR lewe),

- z ustawienia przodem łapiemy kolegę za dłonie i na sygnał przeciągamy partnera do siebie.

- z ustawienia przodem łapiemy kolegę za dłonie i na sygnał przepychamy partnera za wyznaczoną linię,

- z ustawienia przodem kładziemy dłonie na tułów kolegi na sygnał przepychamy partnera za wyznaczoną linię,

- z ustawienia bokiem barkiem do kolegi na sygnał przepychamy partnera za wyznaczoną linii.

- doskonalenie przewrotów w przód i w tył.

- leżenie tyłem, nogi ugięte w kolanach, głowa dociągnięta do klatki piersiowej, ramiona ugięte w łokciu uderzają w matę,

- siad skulny, ramiona obejmują podudzia- w trakcie przetaczania się, uderzenie ramionami o matę

- j.w. lecz z przysiadu.

- przejście ze stania do przysiadu, siadu do leżenia i wykonanie padu w tył.

- leżenie tyłem przetaczania wokół własnej osi.

Ograniczamy pole zabawy.

Uczniowie liczą sobie punkt za każde przeciągnięcie.

Uczniowie liczą sobie punkt za każde przepchnięcie.

Uczniowie wykonują przewroty po przekątnej maty.

Głowa przyciągnięta do k. Piersiowej, nogi ugięte w kolanach, uniesione w górę, po wykonaniu padu.

Uczniowie wykonują przetaczania po przekątnej maty.

Podczas zabaw rozgrzewkowych przypominamy        o zasadach bezpieczeństwa.

Część główna

„Walka kogutów” – przebieg zabawy ćwiczący przyjmują pozycję w przysiadzie z ramionami wyciągniętymi do przodu. Na sygnał prowadzącego rozpoczyna się walka, polegająca na uderzaniu przeciwnika w dłonie w celu wytrącenia go z równowagi. Zawodnik, który się przewróci lub wstanie przegrywa.

„Walka w półprzysiadzie” – przebieg zabawy ćwiczący przyjmują pozycję w półprzysiadzie. Na sygnał prowadzącego rozpoczyna się walka za pomocą pchnięć, pociągnięć lub uników. Przegrywa zawodnik, który przewróci się lub wyprostuje nogi w kolanach, albo dotknie podłoża inną częścią ciała niż stopą.

„Król maty” – przebieg zabawy ćwiczący wchodzą do środka zaznaczonego pola walki. Na sygnał prowadzącego zaczynają się wypychać. Kto opuści pole walki lub dotknie inną częścią ciała niż stopa podłoża przegrywa. Ostatni, pozostający w polu walki jest królem maty.

Stosujemy zmiany w parach.

Część końcowa

Ćwiczenia uspakajające    i relaksacyjne:

Podsumowanie lekcji

- ćwiczenia rozluźniające.

- ćwiczenia rozciągające w parach

„Czasomierz” - dzieci w leżeniu tyłem zamykają oczy, po upływie określonego czasu podnoszą się z maty. Wygrywa dziecko, któremu udało się wstać na czas.

Zbiórka, przypomnienie celów lekcji i ocena ich realizacji. Ocena aktywności uczniów. Poinformowanie uczniów o tym, że zostanie rozegrany turniej sumo w kat. dziewcząt i chłopców z podziałem na kat. wagowe w późniejszym terminie. Pożegnanie.

W parach rywalizujących ze sobą podczas lekcji.

Konspekt możesz również pobrać w formie wygodnego do druku pliku .pdf z załącznika poniżej.

Zapraszamy do galerii zdjęć z lekcji pokazowej.

OPRACOWANIE KONSPEKTU: mgr Kazimierz Koznarski, mgr Michał Stelmaszyk
FOTO: mgr Michał Stelmaszyk