"Lekcja z mistrzem" - Władysławem Kozakiewiczem

Niecodzienna lekcja wf z mistrzem Władysławem Kozakiewiczem, złotym medalistą olimpijskim w skoku o tyczce z Moskwy 1980 roku, człowiekiem legendą, który przeszedł do historii także dzięki jednemu gestowi.

Sportowy życiorys znajdziesz na stronie internetowej Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

W dniu 17 stycznia 2014 roku gościliśmy na wspanialej lekcji Władysława Kozakiewicza, który odwiedził naszą szkołę, a następnie poprowadził lekcję wychowania fizycznego, której tematem był skok o tycze.

W towarzystwie naszych gości z Kuratorium Oświaty w Opolu pani Wiesławy Kostrzewa-Andros – Zastępcy Dyrektora Wydziału Rozwoju Edukacji, pana Marka Wąsowskiego – wizytatora Wydziału Rozwoju Edukacji, olimpijczyka – Janusza Trzepizura oraz pana Wojciecha Tyca – reprezentanta Polski w piłce nożnej, pani Joanny Raźniewskiej – Dyrektora Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 3 oraz Dyrektora Szkoły Podstawowej nr 2 w Opolu pana Mirosława Śnigórskiego nasz mistrz opowiedział o swojej przygodzie sportowej. Wspominał o tym, jak zaraz po Igrzyskach Olimpijskich w Moskwie, Rosjanie domagali się odebrania naszemu mistrzowi medalu olimpijskiego, ale wspólnie z naszymi władzami udało się przekonać Rosjan, że to taka reakcja radości po zwycięstwie.

Władysław Kozakiewicz wyjaśnił uczniom także jego decyzję pozostania w ówczesnej RFN – otóż w 1985 roku wyjechał na zawody do Niemiec, nie mógł już wrócić do kraju, bowiem Polski Związek Lekkoatletyczny uznał, że Kozakiewicz wyjechał bez jego zgody. „Zostałem zatem za granicą, bo powrót do kraju groził więzieniem. Zapisałem się do niemieckiego klubu i startowałem pod jego szyldem” – opowiada olimpijczyk.

Następie przy współpracy naszego opolskiego lekkoatlety, wieloboisty – Krzysztofa Plaskoty, poprowadził fantastyczną lekcję wychowania fizycznego dla uczniów klasy IVa Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 im. Polskich Olimpijczyków w Opolu oraz uczniów Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 3 w Opolu.

To była kolejna lekcja inna niż wszystkie. Dziękujemy!

Nasz gość promował także swoją książkę „Nie mówcie mi jak mam żyć”.

O wizycie mistrza przeczytaj również na stronie internetowej Regionalnej TVP.

OPRACOWANIE INFORMACJI: mgr Roman Stelmaszyk
FOTO: mgr Roman Stelmaszyk