Wojewódzki Dzień Lekkiego Tornistra

Nasza szkoła w „ciągłym ruchu” 24 stycznia 2014r. przypomniała uczniom i rodzicom, że nasz tornister jest ważnym elementem wpływającym na nasze zdrowie. Noszony przez wiele lat mocno przeciążony może być przyczyną wielu schorzeń kręgosłupa.

Próbowaliśmy uświadomić dzieci oraz rodziców ile może ważyć nasz tornister.

Ważyliśmy uczniów oraz ich tornistry, aby zobaczyć czy zalecenia Głównego Inspektora Sanitarnego Kraju dotyczące wagi tornistrów szkolnych są przestrzegane (waga tornistra nie powinna przekraczać 10 do 15 % wagi ciała uczniów).

W klasach uczniowie otrzymali ulotki dotyczące wagi tornistrów. Odbyły się także prezentacje pakowania tornistra i równomiernego obciążenia jego zawartości.

Profilaktyka i rozmowy wykazały także zabieranie przez uczniów podręczników, zeszytów, ćwiczeń w danym dniu do zajęć, które się nie odbywają.

Waga tornistra rekordzistki klasy VIa wynosiła 8,200 kg (uczennica mogła mieć maksymalnie obciążony do wagi ciała tornister 7,500 kg). Okazało się, że niepotrzebnie zabrane w tym dniu przedmioty: zeszyty, książki, maskotki ważyły 2,500 kg.

Dlatego dbajmy o odchudzanie naszych tornistrów. To zadanie dla: rodziców, uczniów, nauczycieli oraz producentów tornistrów.

Dodatkowe informacje i porady dotyczące zagadnienia ciężkich tornistrów znajdziesz w załącznikach poniżej.

OPRACOWANIE INFORMACJI: mgr Roman Stelmaszyk
FOTO: mgr Roman Stelmaszyk