„Ochrona danych i pieniędzy przed cyberzagrożeniami” - debata panelowa

11 marca 2022 r. na godzinie wychowawczej w klasie 7a w ramach konkursu „Złote Szkoły NBP” odbyła się debata panelowa pt. „Ochrona danych i pieniędzy przed cyberzagrożeniami”.

W rolę ekspertów wcieliło się ośmioro uczniów a dwoje podjęło się poprowadzenia dyskusji, której z uwagą przyglądał się prawdziwy ekspert w dziedzinie cyberzagrożeń pan komisarz Grzegorz Filipek.

W pierwszej części debaty uczniowie objaśnili kilka kluczowych pojęć: dane osobowe, ochrona danych osobowych i kont bankowych, cyberatak, phishing oraz kradzież tożsamości.

W drugiej części dyskusji pojawiło się kilka pytań od słuchaczy: jakie są sposoby kradzieży pieniędzy z kart płatniczych? jak bezpiecznie używać karty płatniczej? jak bronić się przed kradzieżą danych osobowych? co zrobić jeśli zauważymy włamanie na nasze konto bankowe? Jak to się dzieje, że oszuści dzwonią lub wysyłają SMS-y z numerów należących do banków?

W trzeciej części pan komisarz Grzegorz Filipek przedstawił mnóstwo przykładów phishingu i innego typu oszustów. Pokazał jak stworzyć mocne hasło i na czym polega zabezpieczenie kont bankowych oraz przestrzegł dlaczego nie warto korzystać z ogólnodostępnych sieci internetowych.

Opracowanie: mgr Patrycja Gabor-Pfitzner