Światowy Dzień Liczby π w naszej szkole

Jak co roku, 14 marca obchodzimy w naszej szkole święto matematyki. W tym dniu lekcje z przedmiotu są poświęcone wyznaczaniu liczby Pi. Uczniowie w zespołach mierzą obwody, różnych okrągłych przedmiotów, ich średnicę, a następnie obliczają liczbę.

Odbyło się również kilka konkursów: Konkurs na Pi-ciasto, konkurs plastyczny „Przemiana liczby π”, konkurs Pi-nitka, matematyczny konkurs klas ósmych, konkurs na wypisywanie wyrazów z Pi, konkurs graficzny na cyfrowy plakat o liczbie Pi.

W konkursie graficznym na Pi-plakat

I miejsce: Lena Miążek z klasy 7b

II miejsce: Franek Danków z klasy 8a

III miejsce: Tytus Owięcki z klasy 6a

Konkurs dla klas ósmych – rozegranie interaktywnego quizu dla grup uczniów na platformie Kahoot

Uczniowie klas ósmych mieli okazję skonfrontować swoją wiedzę z zakresu:

Liczba pi

• Długość okręgu,
  • Pole koła długość,
  • Długość łuku,
  • Wycinek koła.

Wyniki:

I miejsca: Olimpia Knapik z klasy 8d i Milena Oleśków z klasy 8d

II miejsca: Piotr Mandela z klasy 8b i Maciej Maciejewski z klasy 8b

III miejsce: Bartosz Ślęzak z klasy 8e i Filip Krawczyk z klasy 8e

Konkurs na wypisanie największej liczby słów zawierających pi

Czas został ograniczony do 5 minut.
Najwięcej wyrazów wypisała i została niekwestionowanym zwycięzcą w tym roku Julia Urbanek z klasy 7a – 49 wyrazów. Inni uczniowie z bardzo wysokimi wynikami, powyżej 40 wyrazów to: Helena Zapotoczna z klasy 7a – 43 wyrazy, Karolina Kropelnicka z klasy 7a – 42 wyrazy, Zuzia Behra z klasy 7c – 42 wyrazy, Zofia Bastek z klasy 6b – 41 wyrazów, Aniela Mrożek z klasy 6a – 41 wyrazów oraz Wojciech Szelewski z klasy 8c – 41 wyrazów.

Konkurs Pi-nitka

W tym konkursie uczniowie graficznie, albo na koralikach przedstawiali kolejne cyfry rozwinięcia liczby Pi za pomocą kolorów.

I miejsce: Kateryna Domarova z klasy 4a

Wyróżnienia:

Iga Wolińska z klasy z klasy 4b

Jakub Grabiński z klasy 4a

Łucja Kmita z klasy 4a

Oliwia Łuczyńska z klasy 5c

Wojciech Świerczak z klasy 4a

Najwięcej emocji i radości sprawił uczniom konkurs na Pi-ciasto.

W tamtym roku panowała pandemia i wypieki można było tylko oglądać w Internecie. Tym razem można było je przynieść do szkoły i zjeść w towarzystwie kolegów z klasy i nauczyciela. Wszystkie sfotografowane pyszności znajdują się w galerii. Szczególnie atrakcyjne są te, gdzie uczeń pokazywał jak je przygotowuje.

Jedno z ciast wykonane przez Hanię Stolecką z klasy 7d:

Zapraszamy do obejrzenia galerii z pozostałymi wspaniałościami (po kliknięciu tutaj).

Opracowanie: mgr Joanna Nieschwietz