Wycieczka klas IV d i IV c do Tarnowskich Gór i Radzionkowa

24 maja 2024 roku klasa 4 d i 4 c wybrała się na wycieczkę do Tarnowskich Gór oraz Radzionkowa.

Wczesnym rankiem wyjechaliśmy w kierunku Tarnowskich Gór, gdzie zwiedziliśmy
Sztolnię Czarnego Pstrąga i Zabytkową Kopalnię Srebra, w której zaprezentowano nam treści związane z historią, geologią, technikami wydobycia i odwadniania tarnowskich podziemi. Można było obejrzeć m.in. dawne narzędzia, które były używane do pracy pod ziemią. Dodatkową atrakcją była przejażdżka kolejką wokół skansenu oraz podziemny przepływ łodziami.

Z Tarnowskich Gór udaliśmy się w kierunku Radzionkowa, gdzie zwiedziliśmy
Muzeum Chleba. Jest to niezwykłe miejsce, w którym zostały zgromadzone stare, zabytkowe narzędzia pracy piekarzy i cukierników. Poznaliśmy historię i tradycję związaną z wypiekami i procesem pieczenia chleba oraz technikami, maszynami i urządzeniami do jej produkcji.

Zbiory muzeum obejmują kilka tysięcy eksponatów w postaci maszyn i urządzeń oraz zdjęć.
Zgromadzono tu również sporo ekspozycji związanych z dawnym życiem codziennym oraz zrekonstruowano klasę szkolną ze starymi ławkami, tabliczkami, tornistrami i mundurkami szkolnymi.

Podczas zwiedzania obejrzeliśmy projekcję filmu pt. "Chleb" oraz wykonaliśmy
własnoręczne wypieki w postaci bułeczek, które później ze smakiem mogliśmy zjeść.

Pełni wrażeń i emocji w godzinach wieczornych wróciliśmy do domu. Były to
cudowne i niezapomniane chwile.

Dziękujemy za wspaniałą opiekę i dużo cierpliwości naszym kochanym paniom: Pani Patrycji
Gabor- Pfitzner, Annie Śliwie, Gabrieli Darowskiej.

Opracowanie: p. Edyta Szymczyna-Zima