Projekt "EurOpole - rzeka podobieństw" w ramach IX edycji Edukacji kulturowej Opolszczyzny - EDUKO

13 maja klasy 6b i 6d wzięły udział w projekcie promującym kulturę i historię naszego miasta oraz podkreślającym znaczenie 20-lecia Polski w Unii Europejskiej. Do udziału w projekcie „EurOpole – rzeka podobieństw” zostaliśmy zaproszeni przez Miejską Bibliotekę Publiczną im. Jana Pawła II w Opolu.

Spotkanie zaczęliśmy spacerem wzdłuż Młynówki. Przewodnik opowiedział nam o historii kanału w centrum miasta i opowiedział o najważniejszych zabytkach Opola. Zatrzymaliśmy się także przy tablicy pamiątkowej Mehmeda Emina Paszy, który... pojawia się na kartach powieści Henryka Sienkiewicza „W pustyni i w puszczy”! Już wiemy, co ma wspólnego Opole z Afryką!

Po spacerze udaliśmy się do MBP im. Jana Pawła II, gdzie Pani Karolina Gorzkowska – aktorka Opolskiego Teatru Lalki i Aktora zabrała nas w magiczną podróż do podwodnego świata, czytając „Sen o Wenecji” Stepana Zavrela.

Następnie odbyło się spotkanie z Joanną Angiel – geografką i pasjonatką rzek, autorką albumu „Wisła”. Tu uczniowie zostali już włączeni w zajęcia i dostali zadania do wykonania (mieli między innymi odtworzyć za pomocą wstążki bieg Wisły oraz umieścić w odpowiednich miejscach karteczki z nazwami miast nadwiślańskich). Później wysłuchaliśmy wykładu na temat gospodarczego i przyrodniczego znaczenia naszej najdłuższej rzeki.

To czterogodzinne spotkanie było bardzo pouczające i dostarczyło dużo emocji. Podczas takich interdyscyplinarnych projektów uczniowie przyswajają sporą dawkę informacji.

Opiekunami grup byli: Bożena Jaworska, Gabriela Darowska i Dariusz Kopczyński

Poniżej fotorelacja z wydarzenia