XX Konferencja Samorządów Uczniowskich

8 grudnia 2023r. przedstawiciele naszego Samorządu Uczniowskiego: Kacper Ciupek oraz Aleksandra Pasternak, wzięli udział w XX konferencji Samorządów Uczniowskich pt. ,,Sztuczna inteligencja w szkole. Szansa czy zagrożenie?”. Zorganizowanej przez Młodzieżowy Dom Kultury w Opolu i Wydział Oświaty Urzędu Miasta Opola.

Konferencja rozpoczęła się wykładem dr hab. Tomasza Grzyba psychologa społecznego, profesora Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu, który poruszył trudny,
a zarazem ważny temat: "Czy sztuczna inteligencja może zastąpić prawdziwą empatię? O blaskach i cieniach nowych i nowszych technologii.”

Następnym etapem spotkania była projekcja filmu Yang (2021). Głównym bohaterem był android, który stał się członkiem zwyczajnej rodziny. Po obejrzeniu filmu młodzież oraz nauczyciele zostali zaproszeni do dyskusji, której moderatorem był Dariusz Romanowski. Dyskusję prowadzono pod hasłem: ,,Szanse i zagrożenia wynikające z wykorzystania sztucznej inteligencji w procesie edukacyjnym.‘’

opracowanie: Anna Ilska-Pansa