Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka

10 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. Z tej okazji uczniowie klas
ósmych pod opieką pani Joanny Kotowskiej i Joanny Krasnodębskiej zorganizowali II konferencję
naukową.

Celem spotkania było przypomnienie podstawowych praw człowieka i praw dziecka,
zwrócenie szczególnej uwagi na łamanie tych praw we współczesnym świecie oraz poznanie polskich i zagranicznych organizacji w obronie praw człowieka.

W obliczu toczącej się wojny w Ukrainie i
konfliktu izraelsko-palestyńskiego, szczególną uwagę poświęciliśmy w tym roku prawom dzieci oraz przykładom ich nieprzestrzegania. Niezwykle piękną prezentację na ten temat przygotowała Anastasia Kukhtenko, która odwołała się do własnych przeżyć.

W naszej konferencji przedstawiono następujące tematy:
  • p. Joanna Krasnodębska – Historia praw człowieka
  • Iga Cerkowniak i Aleksandra Pasternak (klasa 8 A) – Prawa dzieci
  • Anastasia Kukhtenko i Marharyta Tkachova (klasa 8B) – Łamanie praw dzieci w świetle wojny wUkrainie
  • p. Joanna Kotowska – Przykłady łamania praw człowieka na świecie
  • Ieva Shramko i Kacper Ciupek – Instytucje w obronie praw człowieka