Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka

10 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka
. Z tej okazji uczniowie klas ósmych pod opieką pani Joanny Kotowskiej i Joanny Krasnodębskiej zorganizowali konferencję naukową wspólnie z goszczącymi w naszej szkole studentami ze Szwecji. Celem spotkania było przypomnienie podstawowych praw człowieka i praw dziecka, zwrócenie szczególnej uwagi na łamanie tych praw we współczesnym świecie oraz poznanie polskich i zagranicznych organizacji w obronie praw człowieka. Nasi goście przybliżyli nam urząd OMBUDSMANA, który w 1806 roku narodził się w Szwecji, a obecnie funkcjonuje w 110 krajach na świecie. Stoi on na straży praw oraz wolności człowieka i możemy się do niego odwołać, kiedy są one naruszane. W Polsce tę funkcję pełni Rzecznik Praw Obywatelskich.

Poniżej prelegenci , którzy przedstawili następujące tematy:

Marta Szypulska, Oliwia Nowacka( klasa 8E) -Międzynarodowe instytucje w obronie praw człowieka

Szymon Cieślak i Szymon Pawelec ( klasa 8A) - Krajowe instytucje w obronie praw człowieka

Lidia Wiśniewska, Filip Kowol (klasa 8D)- Prawa dziecka

Lena Miążek, Tomasz Brzozowski (klasa 8B) - Przykłady łamania praw człowieka w historii i współcześnie

Zuzanna Witelus, Tomasz Gąciarek (klasa 8D)   -  Raport Amnesty International 2021/2022 n/t łamania praw człowieka na świecie

Goście ze Szwecji: Amanda, Christoffer, Rasmus - Rola Ombudsmana w Szwecji.

Joanna Kotowska – Przykłady łamania praw człowieka na świecie.

Prawa mniejszości na przykładzie Związku Polaków w Niemczech ( Stulecie RODŁA)

Joanna Krasnodębska- Prawa człowieka.

Dziękujemy pani Katarzynie Król, która wsparła nas w tłumaczeniach podczas konferencji oraz pani Jolancie Baudisz za oprawę plastyczną .
                                                                                                                  opracowała: Joanna Kranodębska

FotoFoto