Powrót do nauki stacjonarnej

Prosimy o zapoznanie się z treścią listu do dzieci i rodziców związaną z powrotem do nauki stacjonarnej.

Informacje dotyczące nauki hybrydowej po kliknięciu w tym miejscu.

Uwaga! Szczegółowe plany lekcji dla klas IV - VIII w czasie nauki hybrydowej są już dostępne na stronie! Kliknij tutaj.

Kochani Uczniowie,

Szanowni Rodzice,

zapewne dotarła już do Was wiadomość o stopniowym powrocie do szkoły. Jeżeli nic się nie zmieni, to wracamy od 17 maja w systemie nauki hybrydowej, natomiast 31 maja spotkamy się w szkole już Wszyscy. Od kilku dni docierają do nas informacje o Waszych obawach i lękach związanych z tą sytuacją. W imieniu dyrekcji szkoły oraz wszystkich pracowników chcielibyśmy zapewnić, że nie musicie się niczego obawiać.

Zarówno dla Was, jak i dla nas, po tak długiej przerwie będzie to czas uczenia się nowej rzeczywistości szkolnej. Będziemy uczyć się bycia znowu razem, będziemy uczyć się siebie wzajemnie od nowa. Dopiero wtedy, kiedy odbudujemy nasze relacje, uda nam się wrócić do uczenia się i nauczania w najbardziej efektywny, a zarazem przyjazny sposób.

Jeszcze przed powrotem do szkoły warto zapoznać się z paroma wskazówkami i próbować zastosować je w codziennym życiu. Drodzy Uczniowie, nie obwiniajcie się o to, że możecie mieć problemy z powrotem do szkoły czy w nauce. 7 miesięcy nauki zdalnej to długo, w życiu każdego z nas mogło dojść do różnych wydarzeń i zmian, dlatego teraz potrzebny będzie czas, by przyzwyczaić się na nowo do bycia razem. Jeśli czujesz złość, smutek albo rozczarowania, pamiętaj, że są to emocje, które towarzyszą każdemu- masz do nich prawo. Dzięki mówieniu, wyrażaniu tego, co czujesz, możesz doznać ulgi, komunikujesz innym, co się z Tobą dzieje, a dzięki temu możesz uzyskać wsparcie. Pamiętaj, że wokół są zaufani dorośli, z którymi możesz podzielić  się obawami, wątpliwościami. Warto zaplanować swój dzień i starać się realizować plan. Jeśli Wam się nie uda od razu to nie traćcie nadziei- być może potrzebujecie kilku prób, wdrożenia się zanim osiągniecie sukces. Starajcie się zrozumieć i tolerować innych. Wasi koledzy i koleżanki może będą mieć większe trudności w powrocie do szkoły niż wy, może zmienili się podczas pandemii, każdy ma inną historię. Dlatego pamiętajcie, że każdy ma prawo być sobą i oczekiwać akceptacji i zrozumienia od innych.

Drodzy Państwo, wspierajcie  nadal swoje dzieci w trudnym powrocie do szkoły. Rozmawiajcie z nimi o ewentualnych niepokojach i wątpliwościach, akceptujcie emocje, które wyrażają, bo jest to cenna informacja o tym co, aktualnie dzieje się w ich życiu. Warto pamiętać , że w razie trudności można zgłosić się do specjalisty w szkole (psycholog, pedagog) lub poza nią. Specjalista nie będzie oceniał Państwa umiejętności rodzicielskich, chociaż może zasugerować jakąś zmianę. Państwo również muszą zadbać o siebie. Dzieci potrzebują wypoczętych, radosnych rodziców, którzy swoją postawą modelują zachowanie dzieci.

Na koniec najważniejsze; pamiętajmy, że wszyscy gramy do jednej bramki, dla dobra dzieci i powrotu normalnej codzienności

Grono pedagogiczne PSP 2 w Opolu