Światowy Dzień Autyzmu

FotoFoto
Dnia 2 kwietnia w wielu krajach na świecie, także w Polsce jest obchodzony Światowy Dzień Autyzmu. Jego głównym przesłaniem jest podnoszenie świadomości społeczeństwa o odmiennej ścieżce rozwoju jaką jest autyzm

W naszej szkole również poświęciliśmy uwagę problemom osób w spektrum autyzmu. Po
przerwie wielkanocnej w pobliżu pokoju nauczycielskiego panie Bożena Laskowska i Anna Śliwa wykonały gazetkę dotyczącą Światowego dnia Świadomości autyzmu. Można było się dowiedzieć, kto sławny rozwijał się jako osoba z autyzmem. 19 kwietnia 2024r grupa nauczycieli wspomagających we współpracy z p. Beatą Kiersztajn - nauczycielką wychowania fizycznego zorganizowała szkolny Bieg Świadomości Autyzmu.

Pierwszą część wydarzenia stanowiła pogadanka dotycząca trudności, z jakimi zmierzają się
osoby w spectrum. Uczniowie klas IV-VI chętnie uczestniczyli w rozmowie. Jako podsumowanie części edukacyjnej obejrzeli krótki film o piłkarzu Leo Messim - osobie z Zespołem Aspergera. Następnie przy dźwiękach energetycznej muzyki p. Beata Kiersztajn poprowadziła rozgrzewkę i przygotowała uczestników do biegu. Prowadząca podkreśliła, że ważne, aby każdy z uczniów pokonał ustaloną odległość we własnym tempie, nie liczyła się wygrana, tylko zwrócenie uwagi na temat autyzmu.

Uczestnicy przebiegli jedno okrążenie stadionu zgodnie z zasadami fair play. Po biegu
wykonali jeszcze kilkanaście ćwiczeń rozciągających przy muzyce relaksacyjnej. W dobrych nastrojach odebrali dyplomy oraz drobne upominki.

Obchody Dnia Świadomości Autyzmu były okazją do pogłębienia wiedzy z zakresu
 psychologii oraz kształtowania postawy tolerancji u uczniów.

Opracowanie: p. Bożena Laskowska
Organizatorzy: p.Gabriela Darowska