WOJEWÓDZKI KONKURS WIEDZY O JĘZYKU POLSKIM - mamy laureatkę i finalistkę!!!

od prawej: Lena Miążek - I miejsce, laureatka Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy o Języku Polskim
Maja Turko - III miejsce, finalistka Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy o Języku Polskim

Wojewódzki Konkurs Wiedzy o Języku Polskim - mamy laureatkę
i finalistkę!!!

„Czy obecny świat jest w stanie funkcjonować bez języka?”, „Jaką rolę w życiu dzieci odgrywają bliscy?” Nad tymi zagadnieniami zastanawiały się nasze ósmoklasistki Lena Miążek oraz Maja Turko, które 17 kwietnia 2023 roku w Auli Błękitnej Collegium Maius wygłosiły mowę podczas oratorskiego i ostatniego już etapu Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy o Języku Polskim.

Droga do finału była długa i kręta. Zaczęła się od rozwiązania testu językowego podczas szkolnych eliminacji. Miesiąc później, już w gmachu Uniwersytetu Opolskiego, nasze uczennice wzięły udział w dwuetapowych zmaganiach konkursu. Musiały wykazać się wiedzą językową, a następnie napisać dyktando. Gdy ogłoszono wyniki i wiadome było, że Maja i Lena znalazły się w gronie 3 uczniów szkół podstawowych zakwalifikowanych do etapu wojewódzkiego, radość była wielka. Rozpoczęły się trzytygodniowe przygotowania – poszukiwanie inspiracji, gromadzenie literatury, napisanie przemówienia, a później… niełatwa praca nad pamięciowym opanowaniem tekstu, interpretacją, mową ciała, dykcją oraz co najtrudniejsze – opanowaniem tremy. Ta część konkursu okazała się najtrudniejsza, ale nasze uczennice zaprezentowały się fantastycznie. Lena była najlepsza w województwie i uzyskała tytuł laureata, a Maja zajęła wysokie 3. miejsce.

Doceniamy ich determinację w dążeniu do celu i serdecznie gratulujemy wspaniałego sukcesu!

Przygotowanie uczennic do konkursu: mgr Katarzyna Calicka, mgr Kamila Bisaga.

Kliknij tutaj, aby obejrzeć Kurier Opolski (relacja z tego wydarzenia zaczyna się od 9:35 minuty)
Opracowanie materiału: mgr Kamila Bisaga