Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych

3 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych.

Trochę historii.

Został on ustanowiony w 1992 roku przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych.

Ustanawiając Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych ONZ chciała zwrócić uwagę na problemy tej grupy społecznej i podkreślić konieczność działań na rzecz integracji osób niepełnosprawnych z resztą społeczeństwa.

W roku 2006 na Zgromadzeniu Ogólnym Narodów Zjednoczonych została przyjęta Konwencja Praw Osób Żyjących z Niepełnosprawnością. Według dokonanych zapisów osoby niepełnosprawne mają prawo do: wolności i bezpieczeństwa, swobody poruszania się i do niezależnego życia, do ochrony zdrowia, życia prywatnego i rodzinnego, edukacji oraz prawo do udziału w życiu politycznym i kulturalnym. W konwencji znalazły się również inne niezwykle ważne zapisy, dotyczące równego dostępu do przestrzeni i budynków użyteczności publicznej, transportu,  informacji i komunikacji.

Niepełnosprawność jest określana jako długotrwały stan, w którym występują ograniczenia w funkcjonowaniu człowieka, wynikające z obniżenia sprawności fizycznej lub psychicznej albo odchyleń w budowie i funkcjonowaniu organizmu. W Polsce, co ósmy Polak jest osobą niepełnosprawną.

Pierwsze przedszkola i szkoły integracyjne powstały w Europie już w latach 60 ubiegłego wieku. W Polsce natomiast, 30 lat później. Ich powstanie cieszy i napawa dumą z powodu szeregu widocznych efektów integracji, które ułatwiają osobom niepełnosprawnym codzienne funkcjonowanie.  Najważniejsze jest dla nas bowiem zadowolenie uczniów i ich rodziców.

Nasza szkoła przyłącza się do obchodów tego ważnego dla wszystkich święta, chcąc  podkreślić ważność tego dnia,  a jednocześnie wyrazić w ten sposób sympatię i życzliwość dla niepełnosprawnych osób.

Zespół nauczycielek wspierających oraz panie uczące plastyki, zaprosiły uczniów  klas IV – VIII  do udziału w projekcie dotyczącym tematyki niepełnosprawności. Zadaniem uczestników  było  wykonanie – dowolną techniką - pracy plastycznej w formacie A4.

Temat brzmiał : ,,Jesteśmy różni, ale szanujemy się i wzajemnie sobie pomagamy.”

Dziękujemy serdecznie naszym uczniom, którzy odpowiedzieli na zaproszenie poświęcając swój czas na wykonanie wspaniałych prac, a o to one :

Zachęcamy również do przeczytania artykułu o człowieku, który mimo swojej niepełnosprawności  i przeciwnościach losu, osiągnął wszystko o czym marzył. O sile walki i nadziei Nicka Vujicica, który mówi: „Urodziłem się bez kończyn, ale żyję pełnią życia” – przeczytasz po kliknięciu tutaj.

Opracowanie: mgr Anna Ilska-Pansa oraz zespół nauczycieli wspierających