Autyzm - informacje

Czym jest autyzm?

Autyzm to odmienny od typowego sposób rozwoju człowieka, objawiający się różnicami w sposobie komunikacji, nawiązywania relacji, wyrażania emocji, uczenia się oraz różnorodnym schematem zachowań. Każda osoba z autyzmem jest indywidualnością, a wymienione wcześniej cechy mogą występować w różnym natężeniu.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) autyzm występuje u 1 na 100 dzieci, co oznacza, że w naszym kraju żyje 400 tysięcy osób z autyzmem. To oznacza, że każdy z nas może znać taką osobę lub rodzinę, w której jest osoba z autyzmem. Dlatego warto zwiększyć świadomość na ten temat.

Używając pojęcia Autyzm, mówi się o jego spektrum. Wynika to z różnic w funkcjonowaniu osób z autyzmem. Osoby o większej potrzebie wsparcia często nie mówią, mają problemy z wykonywaniem samodzielnie codziennych czynności i wymagają stałej opieki. Osoby o mniejszej potrzebie wsparcia zmagają się głównie z problemami komunikacyjnymi, językowymi czy społecznymi.

Autyzm jest tematem, z którym związane są liczne mity i nieporozumienia. Przyczyniają się do tego, że dzieci i osoby z autyzmem spotykają się z odrzuceniem i niezrozumieniem. Jednym ze sposobów, by im pomóc jest dbanie o to, by język, którym mówimy o ich trudnościach był wolny od przejawów stygmatyzacji. Na przykład, ważne jest, by unikać utożsamiania osoby z autyzmem, przez mówienie „osoba autystyczna” czy „autystyk”. Lepiej użyć sformułowania „dziecko z autyzmem”, „osoba z autyzmem”.

Autyzm, a właściwie zaburzenia ze spektrum autyzmu, to bardzo szerokie pojęcie. To zaburzenie neurorozwojowe, które jest związane z nieprawidłową pracą mózgu. Autyzm bywa nazywany "chorobą geniuszy". Szacuje się, że na świecie 5 mln osób może mieć autyzm.

Codzienne funkcjonowanie wśród innych osób i komunikowanie się z nimi jest dla dzieci i osób z autyzmem dużym wyzwaniem!

Dzieci i osoby z autyzmem mogą mieć kłopoty z:

• rozpoczynaniem rozmów z innymi dziećmi;
  • zawieraniem przyjaźni;
  • rozumieniem, co mówią inni;
  • „czytaniem” emocji na podstawie wyrazu twarzy;
  • szybkim nauczeniem się zasad obowiązujących w domu i szkole;
  • dzieleniem się przeżyciami i zainteresowaniami;
  • rozumieniem żartów;
  • swobodnym bawieniem się.

Niezwykłe zachowania osób i dzieci z autyzmem:

• często powtarzają ciągle te same ruchy lub wypowiadają te same słowa, pozwala im to wyrazić emocje i poczuć się bezpiecznie;
  • czasem mają pasje, które nigdy im się nie nudzą: zajmują się swoimi ulubionymi czynnościami tak intensywnie, jakby nic innego nie istniało;
  • zazwyczaj nie lubią nagłych zmian – wolą, by każdy dzień wyglądał tak samo. Odejście od codziennych przyzwyczajeń może ich zasmucić lub zezłościć;
  • potrzebują czasu, by przyzwyczaić się do nowych osób i miejsc.

Zapraszamy serdecznie do pogłębiania wiedzy. Wejdź na http://jim.org/autyzm/czym-jest/ lub skorzystaj z dostępnych publikacji naukowych.

Wiele istotnych informacji znajdziesz również w tekście „Sygnały autyzmu” – zachęcamy do lektury po kliknięciu w tym miejscu.

Autyzm a konieczność zakrywania ust i nosa - przeczytaj tutaj.

Czym różni się Zespół Aspergera od autyzmu? Odpowiedź po kliknięciu w tym miejscu.

Uczeń z Zespołem Aspergera w szkole - część pierwsza | część druga.

Uczeń autystyczny w środowisku szkolnym - Oddziaływania edukacyjno-terapeutyczne - czytaj tutaj.

Przeczytajcie również jakie postępowanie rodzica mogłoby ułatwić dziecku z Zespołem Aspergera życie w szkole i później, jako dorosłemu klikając tutaj.

Dowiedz się, które znane osoby mają zespół Aspergera czytając tutaj.

A na koniec sprawdź swoją wiedzę w quizie wiedzy o autyzmie - tutaj.

Pamiętaj - nie jesteś sam! Instytucje w których można uzyskać pomoc i wsparcie dla osób ze spektrum - w tym miejscu.