O czym podczas ferii należy pamiętać?

Sprawdź na poniższych stronach propozycje, co przygotowano dla Ciebie na czas ferii:
  • Miasto Opole - wystarczy kliknąć w tym miejscu,
  • Młodzieżowy Dom Kultury - kliknij w tym miejscu,
  • Międzyszkolny Ośrodek Sportowy - po kliknięciu tu
- na pewno znajdziesz coś dla siebie!

Najważniejsze jednak, aby zawsze pamiętać o bezpieczeństwie. Przeczytaj poradnik z cennymi radami na czas wypoczynku poniżej.

Na nartach należy pamiętać:
  • Nartostrady są przeznaczone wyłącznie dla narciarzy.
  • Po nartostradzie narciarze poruszają się tylko i wyłącznie w jednym kierunku.
  • Po trasach biegowych poruszają się tylko narciarze uprawiający narciarstwo biegowe.
  • Do ukończenia 16 roku życia należy używać w czasie jazdy kasku ochronnego. Karze grzywny za jazdę bez kasku ponosi opiekun prawny.
  • Po nartostradzie należy poruszać się w taki sposób, by nie zagrażać innym narciarzom: szybkość dostosować do umiejętności, stopnia trudności, i stanu trasy, warunków atmosferycznych i natężenia ruchu.
  • Należy przestrzegać znaków nakazu i zakazu, znajdujących się na nartostradach.
  • Na nartostradzie nie należy stwarzać zagrożenia dla innych: wyprzedzamy zachowując odpowiednią odległość, zatrzymujemy się tylko na skraju nartostrady.
  • Sprzęt narciarski powinien być sprawny
  • Nie wolno wjeżdżać na tereny narciarskie samochodami.
  • Nie wolno uprawiać narciarstwa będąc pod wpływem alkoholu lub środków odurzających. Kto uprawia narciarstwo lub snowboarding na zorganizowanym terenie narciarskim w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, podlega karze grzywny.

PODSTAWA PRAWNA: Ustawa z dnia 18 sierpnia 2011r. o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach i na zorganizowanych terenach narciarskich

Podczas zimowych wędrówek należy pamiętać:

• Trasa powinna być dostosowana do możliwości fizycznych i kondycji.
  • Wędrówka tylko po oznakowanych szlakach.
  • Przed wyjściem warto zjeść kaloryczne śniadanie.
  • Wychodząc ze schroniska informujemy dokąd idziemy i kiedy planujemy powrót.
  • Do schroniska należy powrócić przed zachodem słońca.
  • Zimowy dzień jest krótki i szybko zapada zmrok.
  • Zabezpieczamy skórę twarzy przed mrozem i słońcem.
  • Poruszamy się w grupach.
  • Odpowiedni strój: pierwsza warstwa - ciepła bielizna, najlepiej termo-aktywna, druga warstwa: koszula, spodnie bluza (najlepiej z polaru), trzecia warstwa: ciepła nieprzemakalna kurtka i spodnie.
  • Do plecaka warto zapakować latarkę, zapałki, termos z gorącą herbatą, czekoladę, kanapki i telefon z numerem alarmowym: 601 100 300.

Na sankach należy pamiętać:

• Do zjazdów wybieramy wzniesienia oddalone od ulicy, pokryte śniegiem i bez wystających przedmiotów.
  • Nie podczepiamy się sankami do samochodu, quada lub innego pojazdu silnikowego.
  • Podczas zjazdów warto mieć kask ochronny.

Na łyżwach należy pamiętać:

• Nie jeździmy na łyżwach po zamarzniętych stawach jeziorach czy rzekach.
  • Na łyżwach jeździmy tylko po specjalnie przygotowanych ślizgawkach i lodowiskach.

Pamiętajcie również jak chronić się przed koronawirusem. Oto kilka porad od naszego ucznia - Sebastiana Sokolnickiego:

Wracajcie cali i zdrowi!

Opracowanie: Główny specjalista ds. BHP Andrzej Strzelczyk, Służba BHP Urzędu Miasta Opola, kuratorium.opole.pl