„A niechaj narodowie wżdy postronni znają,
iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają”.

- Mikołaj Rej

Już w XVI wieku Rej mówił, że Polacy mają swój język i w związku z tym nie muszą się posługiwać językiem „gęsim”, czyli łaciną, bo dźwięk tego języka kojarzył mu się właśnie z gęganiem. Warto o tym pamiętać!

21 lutego obchodziliśmy w Polsce ustanowiony przez UNESCO w 1999 roku Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. W naszej szkole świętowanie trwało nieco dłużej. Przez cały tydzień od 22 do 26 lutego na lekcjach języka polskiego zgłębialiśmy tajniki polszczyzny - naszego języka ojczystego.

Przypominaliśmy sobie polskie przysłowia, powiedzenia. Łamaliśmy język na wyjątkowo trudnych zestawieniach słów (np. „Czy rak trzyma w szczypcach strzęp szczawiu czy trzy części trzciny?” lub  „Wyrewolwerowany rewolwerowiec wyrewolwerował swój nie wyrewolwerowany rewolwer”).

Przygotowywaliśmy plakaty, zakładki, chmury wyrazów. Naprawdę świetnie się przy tym bawiliśmy.

Kreatywność naszych polonistek nie zna granic. Panie inspirowały nas do twórczych poszukiwań. Oprócz ćwiczeń sprawdzających poprawność ortograficzną, językową, zapoznawaliśmy się z lepiejami. Oto niektóre przez nas stworzone:

Lepiej głodnym być na wieki,
niż próbować twe wypieki.

- Tomasz Ładowski, klasa 6c

Lepiej w domu zjeść śniadanie,
niż fast food'a na kolanie.

- Mateusz Dębowski, klasa 6c

Lepiej wpaść do brudnej wody,
niż na obiad zjeść podroby.

- Katarzyna Remisz, klasa 6c

Lepiej z książki wyrwać stronę,
niż zjeść tu ogórki kiszone.

Lepiej złą czytać lekturę,
niż jeść z wiadra tłustą kurę.

- Ania Krukowska,  klasa 7d

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego przypomina o bogactwie, różnorodności językowej i podkreśla jego wartość dla rozwoju dziedzictwa kulturowego ludzkości. Przesłaniem święta jest ochrona języków ojczystych, promowanie wielojęzyczności i podkreślanie wartości edukacji językowej.

Nasi uczniowie także pamiętają o idei dbania o swój język ojczysty.

Opracowanie: mgr Anna Milejska