Dzień Walki z Depresją

23 lutego obchodzimy Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją, który został ustanowiony przez Ministra Zdrowia w 2001 roku. Ten dzień przypomina nam o solidaryzowaniu się z osobami cierpiącymi na depresję.

Czym jest depresja? Jest to choroba, którą można, a nawet powinno się leczyć. Coraz częściej dotyka ona nie tylko dorosłych, ale również dzieci i młodzież. Jak pokazują dane WHO jest najbardziej rozpowszechnionym schorzeniem w Europie, a zaburzenia depresyjne występują u prawie 40% młodych ludzi przed 18. rokiem życia. Przyczyny depresji u dzieci i młodzieży mogą wynikać z niekorzystnego środowiska rodzinnego/wychowawczego, z trudności i niepowodzeń szkolnych w tym z brakiem akceptacji wśród rówieśników, przemocy w Internecie, a także z obecnej sytuacji związanej z ograniczonymi kontaktami, izolacją. Sygnałami o zbliżającej się depresji może być między innymi zaniedbywanie dotychczasowych obowiązków w pracy, w szkole, porzucenie pasji. Objawami jakie możemy zaobserwować, często są: obniżony nastrój, niska samoocena, obniżona koncentracja, mniejsza aktywność, zaburzenia snu, apetytu, bóle i zawroty głowy, dolegliwości żołądkowe.

Depresja to temat, o który trzeba rozmawiać. Jako psycholog szkolny służę pomocą i wsparciem. W Polsce istnieje również Antydepresyjny Telefon Forum Przeciwko Depresji 22 594 91 00 lub bezpłatny ogólnopolski telefon zaufania dla młodych ludzi 116 111.

Źródło i grafika: opole.pl, „Dzieci się liczą 2017. Raport o zagrożeniach bezpieczeństwa i rozwoju dzieci w Polsce”
Opracowanie: Anna Nawrocka