Wizyta 2d w Muzeum Uniwersytetu Opolskiego

Dzień Dziecka w klasie 2d obfitował w różne niespodzianki.

Najpierw było wspólne wyjście na lody do „Sopelka”. Następnie zabawy sportowe na boisku szkolnym . XI stanowisk sportowych było dla każdego prawdziwym wyzwaniem. Jednak dzieciom udało się po mistrzowsku wykonać komplet ćwiczeń.

Wiele radości sprawiła wszystkim niespodzianka – lody oraz otrzymany dyplom dla klasy.

Następnie było wyjście do Muzeum Uniwersytetu Opolskiego, które mieści się w zabytkowym obiekcie Collegium Maius. Pani kierownik  muzeum mgr Katarzyna Mazur – Kulesza zapoznała dzieci z historią uczelni oraz mówiła o zgromadzonych zasobach muzealnych.
Uczniowie podziwiali: insygnia rektorskie, medale okolicznościowe, pamiątki, dzieła sztuki, dokumenty, kroniki, księgi pamiątkowe i fotografie.
Pod kierunkiem prof. Eleny Yazykovej oraz mgr Dawida Mazurka  z Instytutu Biologii oraz Europejskiego Centrum Paleontologii Uniwersytetu Opolskiego, zachwycali się zbiorami paleontologicznymi , kolekcją okazów sprzed około 220 milionów lat. Pani profesor z radością odpowiadała na wszystkie pytania dzieci, podziwiając jednocześnie ich zainteresowanie tematem.
Dzieci zwiedzały pięć sal ,w których znajdowały się tematycznie rozmieszczone eksponaty oraz wystawy.

Dowiedziały się ,że do przestrzeni muzealnej włączona jest także kaplica św. Wojciecha. A dzieje tego szczególnego miejsca sięgają X wieku i wiążą się z osobą biskupa praskiego Wojciecha Sławnikowica oraz jego pobytem w Opolu. Podziwiały umieszczone w niej zabytki: malarstwo i sztukę sakralną.

Na koniec zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcie. Dzieci otrzymały słodycze i gadżety.

Było super! Dziękujemy!

To jednak nie koniec niespodzianek. Kolejną było wyjście do kina „Helios” na film pt. „Detektyw Bruno” . Dzieci poznały historię ośmioletniego Oskara, wielkiego fana serialu „Detektyw Bruno”.

To były wyjątkowe dni!

Opracowanie: mgr Urszula Długosz