"Życie ptaków drapieżnych" dla klasy IIb

W czwartek 28 kwietnia uczniowie klasy IIb dzięki uprzejmości pani Katarzyny Gucwy mieli możliwość uczestniczyć w niezwykłej lekcji ze środowiska społeczno-przyrodniczego. Zajęcia odbyły się na boisku naszej szkoły, a głównym tematem było „Życie ptaków drapieżnych”.

Spotkanie prowadzili niezwykli Goście: pan Krzysztof Szumski i pani Sabina Łaptas, a główną atrakcją były ptaki drapieżne – Puchacz Bengalski Paczanga, Jastrzębie Harrisa: Azir i Namir oraz Pójdźka Zwyczajna Dyziek.

Dzieci miały możliwość bliskiego obcowania z ptakami, poznania ich ogólnej budowy, warunków życia oraz przystosowania do pełnionych funkcji w ekosystemie. Zapoznały się również ze stosowanymi przez nie taktykami polowania, a każde dziecko miało możliwość trzymania i karmienia na swej ręce jastrzębi – Azira albo Namira.

Bardzo dziękujemy naszym wspaniałym Gościom za niezapomniane przeżycia i zapraszamy w ich imieniu do bliższego poznania tych niezwykłych ptaków za pośrednictwem firmy „Pod Skrzydłami”. Zajęcia te mogą być połączone ze zwiedzaniem Jaskini Radochowskiej. Bliższe informacje – info@podskrzydlami.eu

• Puchacz bengalski jest to gatunek dużego ptaka z rodziny puszczykowatych, występującego w Azji Południowej, w takich krajach jak: Indie, Pakistan, Afganistan, Nepal, Chiny, Bangladesz czy Iran. Bardzo przypomina puchacza. Upierzenie jego jest brązowe z licznymi ciemnymi plamami i kreskami. Skrzydła są ciemniejsze niż reszta ciała. Pomimo niewielkich rozmiarów dzioba, sowa ta może otworzyć go bardzo szeroko. Żywi się myszami, małymi gryzoniami, ssakami i czasem mniejszymi ptakami.
  • Jastrzębie Harrisa – ptaki te pochodzą z Ameryki Północne i Południowej. Występują na pustyniach, półpustyniach oraz stepach.
  • Pójdźka zwyczajna – to gatunek średniej wielkości ptaka z rodziny puszczykowatych, zamieszkująca całą Europę poza Półwyspem Skandynawskim, Afrykę Północną z Saharą, Bliski Wschód i środkową Azję aż po Koreę.

OPRACOWANIE INFORMACJI: mgr Bożena Kęs
FOTO: p. Katarzyna Gucwa