37. Rajd Opolska Jesień

18 października chętni uczniowie klas szóstych naszej szkoły wzięli udział w 37. Rajdzie Opolska Jesień.

Organizatorami rajdu byli: Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze oddział Opole, Urząd Gminy w Pokoju oraz Publiczna Szkoła Podstawowa im. Wincentego Witosa w Pokoju, a jego celami były:

• poznanie walorów turystyczno-krajoznawczych oraz przyrodniczych Opolszczyzny, a w szczególności okolic Pokoju,
  • aktywne spędzenie czasu wolnego na świeżym powietrzu,
  • integracja środowisk turystycznych.

W sobotni poranek wyruszyliśmy autokarem do siedziby Stobrawskiego Parku Krajobrazowego, gdzie mogliśmy dowiedzieć się wielu ciekawostek na temat terenów Parku, roślinności i stworzeń go zamieszkujących, a także bezpośrednio obszarów, które będziemy podczas rajdu zwiedzać.

A zwiedzać okazję mieliśmy parki na terenie gminy Pokój, położone w malowniczych, jesienno-zabarwionych lasach, w których co i rusz napotkać można było rzeźby, szczątkowo zachowane budowle, oczka wodne i ciekawe gatunki drzew. Dobrze było odetchnąć świeżym, leśnym powietrzem dla odmiany.

Po zwiedzaniu parków udaliśmy się do miejscowości Pokój, gdzie w pięknym ewangelickim kościele dostaliśmy krótką lekcję historii architektury.

Punktem docelowym rajdu była Publiczna Szkoła Podstawowa w Pokoju, gdzie zatrzymaliśmy się na ciepły posiłek, po którym przygotowano dla uczestników dwa konkursy:

• „Znam swoje miasto i województwo” – test krajoznawczy,
  • „Najpiękniejszy bukiet jesienny”.

Miłym akcentem na zakończenie było to, iż Publiczna Szkoła Podstawowa nr 2 w Opolu zajęła w klasyfikacji drużynowej II miejsce i otrzymała puchar.

Indywidualnie w konkursie na najpiękniejszy bukiet jesienny I miejsce zajęła Julia Skomra z klasy VIc, a jej koleżanki – Jagoda Ostrowska z klasy VIc i Magdalena Jerczyńska z klasy VIa – miejsce III. Gratulacje!

Mimo wędrówek pieszych i „wysiłku” konkursowego wszyscy uczestnicy wrócili popołudniem do Opola zadowoleni i w dobrych humorach.

OPRACOWANIE INFORMACJI: mgr Adrian Lewandowski, mgr Magdalena Brosz
OPIEKUNOWIE: mgr Magdalena Brosz, mgr Adrian Lewandowski