"Ratujemy i uczymy ratować" - akcja

„Dzisiejsza młodzież i dorośli bardzo często boją się udzielać pierwszej pomocy. Dlatego tak ważne są takie dni jak dziś i praca wszystkich nauczycieli, którzy niosą w świat przesłanie, że pierwsza pomoc jest bardzo ważna, a jednocześnie wcale nie jest trudna. Dziękujemy Wam!”

Tak, na profilu Facebook, napisał użytkownik Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, także między innymi dlatego Publiczna Szkoła Podstawowa nr 2 w Opolu już po raz drugi postanowiła przyłączyć się do ogólnopolskiej akcji „Ratujemy i uczymy ratować”.

Akcja organizowana przez WOŚP płynie z inicjatywy Europejskiej Rady Resuscytacji, której celem jest powszechne nauczanie udzielania pierwszej pomocy osobom, u których nastąpiło nagłe zatrzymanie krążenia. Całe wydarzenie odbyło się 16 października 2014r. i polegało na jednoczesnym wykonywaniu resuscytacji krążeniowo-oddechowej na jak największej ilości fantomów, przez jak największą ilość osób w polskich szkołach i nie tylko, w ciągu 30 minut.

Pomagaliśmy w ustanowieniu rekordu w sali sportowej szkoły, do której licznie przybyli zarówno uczniowie jak i Dyrekcja, nauczyciele oraz pracownicy szkoły, którzy dokonywali na zmianę resuscytacji na 7 fantomach. Przed akcją odbyła się rozmowa na temat wagi udzielania pierwszej pomocy. Nad przebiegiem całości czuwała p. Hanna Wiśniewska.

Jak akcja w naszej szkole wyglądała możecie zobaczyć w materiale wideo powyżej, zrealizowanym przez p. Piotra Kraus, a jak nasz udział widziały media, obejrzyj nagranie poniżej.

OPRACOWANIE INFORMACJI: mgr Adrian Lewandowski
FOTO: p. Aneta Popowicz