Zabawy andrzejkowe klasy 3b

Magiczny wieczór wróżb obchodzony jest w wigilię św. Andrzeja i nazywamy potocznie andrzejkami. Andrzejki, nazywane również ostatkami, są symbolicznym pożegnaniem czasu zabaw przed Adwentem.

Kiedyś andrzejki miały początkowo wyłączenie matrymonialny charakter i były przeznaczone dla niezamężnych dziewcząt (panowie mieli swój odpowiednik święta - katarzynki). Obecnie święto obchodzi się wspólnie, niezależnie od płci. Tak też było w klasie 3b.

Dziewczynki przygotowały wróżby, a swoją energią i zaangażowaniem włączyły również do zabawy chłopców. Chłopcy losowali imię swojej przyszłej żony, a dziewczynki – przyszłego męża. Niektóre dzieci widać było po minach bardzo serio potraktowały imiona swoich przyszłych wybranek. Wróżono także, która dziewczynka pierwsza wyjdzie za mąż- i okazała się nią Wiktoria. Wśród chłopców pierwszy ożeni się Oskar. Śmiechu było bardzo dużo i widać, że dzieci świetnie się bawiły.

Były to bardzo udane andrzejki!

Opracowanie: mgr Bożena Kęs