2b z wizytą w piekarnii

W piątek 13 maja gościliśmy w naszej klasie Pana Jakuba Wodnickiego. Dowiedzieliśmy się na czym polega praca piekarza, jakie są rodzaje pieczywa i innych ważnych rzeczy o wypieku pieczywa. Informację na temat wizyty można przeczytać na stronie internetowej  naszej szkoły.

Kontynuacją poznawania pracy piekarza była wizyta w piekarni Pana Wodnickiego w Kępie, która odbyła się we wtorek 17 maja. Wszystkie dzieci odpowiednio przygotowały się, biorąc ze sobą wałek do ciasta, foremki oraz czapki piekarza  wykonane w domu.

Nasz kolega Łukasz - syn Pana Jakuba Wodnickiego, razem ze swoim Tatą oraz Ciocią - siostrą pana Jakuba przywitali nas bardzo serdecznie. Dzieci zostały poczęstowane pączkami i sokiem pomarańczowym.

Klasa została podzielona na trzy grupy zwiedzające. Każda grupa zapoznała się z różnymi maszynami i urządzeniami, które są niezbędne w piekarni. Zobaczyliśmy między innymi wielką zmywarkę, w której myje się wszystkie koszyki do przewozu pieczywa, urządzenia związane z wypiekiem oraz maszyny.

W dużej sali produkcyjnej, w wielkich pojemnikach dzieci zobaczyły ciasto przygotowane do wyrobienia chleba, na półkach czekały gotowe do wypieku chleby i bułki. Panowie piekarze wyciągali właśnie upieczone gotowe chleby ze specjalnego pieca, który miał trzy komory odpowiednio dostosowane do różnego pieczywa oraz etapów jego pieczenia. Był to piec starego typu z wielkim paleniskiem, w którym wypieka się chleby tradycyjnymi metodami.

Duże wrażenie zrobiły na dzieciach olbrzymie lodówki, w których znajdowały się produkty dodatkowe do wyrobu pączków, drożdżówek. Widać było, że Pan Wodnicki dba o właściwą jakość wytwarzanych przez siebie wypieków.

Dzieci zwiedzając dalej piekarnię mogły zobaczyć magazyn z mąką, pomieszczenie z przyprawami, maszynę do wyrobu bułek i pączków. Ostatnim etapem zwiedzania było  wyrabianie przez dzieci własnych wypieków. Każde dziecko otrzymało pięknie wyrośniętą kulkę ciasta, z której mogło wałkiem i foremkami przygotować samodzielnie wykonany przez siebie wypiek. Następnie uformowane ciasto dzieci ułożyły na wielkiej blaszce, którą włożono do pieca. Upieczone własnoręcznie wyroby były najsmaczniejsze. Było ich tak dużo, że niektóre dzieci wzięły je w torebkach do domu.

Szczęśliwi, zadowoleni i bogatsi o wiedzę na temat zawodu piekarza wróciliśmy do szkoły.

Dzieci z klasy 2b z wychowawczynią - p. Bożeną Kęs oraz nauczycielem wspomagającym - p. Anną Skowrońską składają Panu Wodnickiemu gorące podziękowania za wspaniałe zajęcia, gościnę oraz niezapomniane wrażenia z pobytu w piekarni.

Opracowała: mgr Bożena Kęs