Gość Specjalny w klasie 2b

Dla uczniów z klasy 2b zajęcia z edukacji przyrodniczej,  w piątek 13 maja były zupełnie inne, ale za to bardzo ciekawe. Stało się to za sprawą niezwykłego Gościa- Pana Jakuba Wodnickiego.

Pan Wodnicki jest synem właściciela piekarni „Piekarnia Wodnicki”, która jako jedna z niewielu piekarni rzemieślniczych na Opolszczyźnie, wytwarza chleb o tradycyjnej polskiej jakości, na którą składają się wartości odżywcze i zdrowotne. Pieczywo to posiada swoiste, niepowtarzalne walory smakowe i zapachowe.

Pan Wodnicki opowiedział dzieciom o bardzo odpowiedzialnej i niełatwej pracy piekarza. Dzieci ze zdziwieniem dowiedziały się, że aby mama mogła rano kupić świeże pieczywo, to piekarz, aby je upiec musi przyjść do pracy o 4.30 rano.

Uczniowie poznali różne rodzaje pieczywa - chleby, bułki, rogale, drożdżówki oraz w jakiej temperaturze są wypiekane.

Pan Jakub przyniósł do klasy specjalną łopatę, którą się wkłada i wykłada chleb z pieca, wagę szalkową, którą kiedyś ważono ciasto na chleb. W specjalnych pojemnikach były różne rodzaje mąki, którą można było dotknąć, a nawet posmakować.

Aby zilustrować pracę piekarza dzieci otrzymały książeczki, w których na ilustracjach zobaczyły specjalne mieszadło do ciasta, maszynę do porcjowania ciasta na bułki, a na dużych ilustracjach przyniesionych przez naszego Gościa specjalne piece z różnymi komorami do wypieku pieczywa.

Na koniec spotkania odbyła się degustacja wypieków wyrabianych w piekarni, które im po tak wspaniałej lekcji  już zupełnie inaczej smakowały.

Wszyscy z niecierpliwością oczekują teraz na zobaczenie piekarni i pracy piekarzy z bliska.

Opracowanie: mgr Bożena Kęs