Tłusty czwartek w Małej Dwójce

Tłusty czwartek to ostatni czwartek przed wielkim postem (czyli 52 dni przed Wielkanocą) w kalendarzu chrześcijańskim. Tłusty czwartek rozpoczyna ostatni tydzień karnawału.

Geneza tłustego czwartku sięga pogaństwa. Był to dzień, w którym świętowano odejście zimy i nadejście wiosny. Ucztowanie opierało się na jedzeniu tłustych potraw, szczególnie mięs oraz pączków przygotowanych z ciasta chlebowego i nadziewanych słoniną.

Około XVI wieku w Polsce pojawił się zwyczaj jedzenia pączków w wersji słodkiej. wyglądały one nadal nieco inaczej niż obecnie – w środku miały bowiem ukryty mały orzeszek lub migdał. Ten, kto trafił na taki szczęśliwy pączek, miał  cieszyć się dostatkiem i powodzeniem.

Obecnie najpopularniejsze wyroby na tłusty czwartek to pączki i faworki, zwane również w niektórych regionach chrustem lub chruścikami.

Mała Dwójka tłusty czwartek świętowała dzięki wypiekom Państwa Wodnickich.

Państwo Wodniccy prowadzą piekarnię, która jest jedną z niewielu piekarni rzemieślniczych na Opolszczyźnie. Wytwarza chleb o tradycyjnej polskiej jakości, na którą składają się wartości odżywcze i zdrowotne.

Na dzisiaj Łukasz Wodnicki uczeń klasy 2b przygotował ze swoim Tatą pączki z czekoladą i  z różą. Pomagał wyrabiać ciasto oraz sam robił pączki. Swoim kolegom i koleżankom z klasy zrobił dużą niespodziankę. Dzieci zostały poczęstowane pączkami  z czekoladą i zjadły je z wielką przyjemnością. Dyrekcję i Grono pedagogiczne  poczęstowano pączkami z nadzieniem różanym.

Dyrekcja, Grono Pedagogiczne oraz dzieci z klasy 2b serdecznie dziękują za wspaniały tłusty czwartek.

Opracowanie: mgr Bożena Kęs, mgr Grażyna Danielko