Sport w szkole Polskich Olimpijczyków

Brawo! Brawo! Brawo!

W sobotę, tj. 20 lutego 2021 roku, w toruńskiej hali Arena wystąpili czołowi polscy lekkoatleci, którzy rywalizowali w 65. Halowych Mistrzostwach Polski. Wśród nich  znalazł się nasz nauczyciel wychowania fizycznego – pan Patryk Komar. Po zaciętej walce w swojej koronnej konkurencji - w trójskoku, ostatecznie zajął 9. miejsce z wynikiem 14,55 m.

Poniżej znajduje się krótki wywiad z zawodnikiem oraz dyrektorem szkoły p. Mirosławem Śnigórskim.

Co trzeba zrobić, aby móc wystartować w Mistrzostwach Polski?

Partyk Komar:
Aby mieć możliwość startu w zawodach tej rangi, najpierw trzeba uzyskać minimum kwalifikacyjne, bez którego nie zostaniemy dopuszczeni do zawodów. Minimum można osiągnąć tylko w zawodach organizowanych przez Polski Związek Lekkiej Atletyki.

Czy trudno jest połączyć pracę z treningami ?

Patryk Komar:
Wszystko jest kwestią dobrej organizacji czasu. Trenuję od 15 lat i treningi zawsze trzeba było łączyć czy to z nauką w szkole, czy nauką na uczelni.

Czy każdy uczeń szkoły Polskich Olimpijczyków może być w przyszłości uczestnikiem Mistrzostw Polski?

Mirosław Śnigórski:
Talentem obdarzony jest każdy człowiek. Jeżeli do tego dojdzie ciężka, wytężona i systematyczna praca, to na pewno w niedługim czasie kolejny uczeń szkoły Polskich Olimpijczyków będzie uczestnikiem Mistrzostw Polski w Lekkiej Atletyce.

Czy to dobrze, kiedy nauczyciel wychowania fizycznego jest jednocześnie czynnym, uprawiającym cały czas sport zawodnikiem?

Mirosław Śnigórski:
To doskonała sytuacja, ponieważ swój talent pedagogiczny może wesprzeć ogromną wiedzą wynikającą z tego, że od kilkunastu lat uprawia, trenuje lekkoatletykę. Jest to najlepsza sytuacja, jaka może spotkać nauczyciela wychowania fizycznego, a zarazem trenera lekkoatletyki. Pan Patryk Komar jest w tej komfortowej sytuacji, że może cieszyć się swoimi osiągnięciami jako zawodnik, a jednocześnie jako nauczyciel może być dumny z sukcesów swoich uczniów.

Najlepszym dowodem na to, że takie sukcesy odnoszą jest to, że w ubiegłym roku szkolnym 2019/2020 nasi uczniowie  zajęli  czwarte miejsce w  Sportowym Współzawodnictwie Szkół Województwa Opolskiego w kategorii Igrzyska Młodzieży Szkolnej klas VII – VIII oraz  czwarte miejsce w Sportowym Współzawodnictwie Szkół Województwa Opolskiego w kategorii Igrzyska Dzieci dla klas IV – VI.

Współautorami tych wysokich wyników są wszyscy nauczyciele wychowania fizycznego oraz nauczyciele klas I – III i świetlicy, którzy od pierwszych klas wpajają zainteresowanie aktywnością fizyczną wśród naszych uczniów.

W rywalizacji sportowej brało udział blisko 400 szkół podstawowych z województwa opolskiego.