Olimpiada w Tokio przeszła już do historii, czas by podsumować występ biało-czerwonych.

Ze względu na pandemię, to największe wydarzenie sportowe, odbyło się z rocznym opóźnieniem, po raz pierwszy bez udziału kibiców i publiczności, w ścisłym reżimie sanitarnym. Nie przeszkodziło to jednak w pobijaniu rekordów i rywalizacji w duchu FairPlay oraz dostarczeniu nam emocji przed odbiornikami.
W Tokio wystartowało 211 zawodników z Polski.
Polacy startowali w 137 (z 330) konkurencjach.
Biało-czerwoni brali udział w 28 dyscyplinach.
Polska wywalczyła 14 medali olimpijskich: 4 złote, 5 srebrnych i 5 brązowych.
Najwięcej krążków zdobyli lekkoatleci – 9!
Złoto

Srebro

Brąz

Opolanie w Tokio
Na XXXII Igrzyskach Olimpijskich w Tokio wystąpiło 5 sportowców z naszego regionu, reprezentujących barwy opolskich klubów oraz wywodzących się z Opola.
- Dawid Tomala (AZS Politechnika Opolska) – okrzyknięty „autorem jednej z największych sensacji tegorocznych igrzysk”. Jego zmagania w chodzie sportowym mogliśmy oglądać w nocy z 5/6 sierpnia. Tuż przed metą, mając przewagę ponad 3-minutową zdobył złoty medal olimpijski - czwarty dla Polski, na królewskim dystansie 50 km. Wcześniej na tym dystansie triumfował Robert Korzeniowski na Igrzyskach w Atlancie, Sydney i Atenach.
Pan Dawid Tomala został zaproszony przez Dyrektora - Mirosława Śnigórskiego, do odwiedzenia naszej szkoły!
-
Joanna Łochowska (sztangistka KS Budowlani Opole) – jedyna reprezentantka Polski w tej dyscyplinie sportu, w Tokio zajęła 10. miejsce, wyprzedzając cztery rywalki w kategorii 55 kg. W rwaniu uzyskała 84 kg., w podrzucie - 102, a w dwuboju - 186 kg. W swojej karierze była trzy razy z rzędu Mistrzynią Europy, co nie udało się żadnej z Polek w historii. Występem w Tokio pożegnała się z dalszą karierą sportową. Po ostatnim podejściu w podrzucie postąpiła zgodnie z piękną tradycją w podnoszeniu ciężarów: zdjęła buty, przytuliła sztangę i podziękowała za wszystkie lata wspaniałej kariery.
-
Arkadiusz Michalski (ciężarowiec KS Budowlani Opole) – zakończył zmagania na 7. miejscu. W kategorii 109 kg. uzyskał w dwuboju wynik 391 kg.
-
Agata Ozdoba-Błach (judoczka AZS AWF Wrocław), opolanka i wieloletnia zawodniczka AZS Opole debiutowała w IO w kategorii do 63 kg. Była najbliżej medalu olimpijskiego. W 1/8 finału po niespełna dwóch minutach pokonała reprezentantkę gospodarzy – faworyzowaną Japonkę Miku Tashiro (czterokrotną medalistkę MŚ i piątą zawodniczkę tej kategorii poprzednich igrzysk w Rio de Janeiro). W ćwierćfinałowej walce uległa Włoszce i zakończyła swoje zmagania poza strefą medalową.
Ciekawostki z Igrzysk Olimpijskich w Tokio
Grecką Olimpię i japońskie Tokio dzieli 12 tys. km. Pierwszy raz w historii sztafetę rozpoczęła kobieta – Anna Korakaki, Greczynka, złota medalistka w strzelectwie sportowym z Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro w 2016 r.
Do grona olimpijskich konkurencji dołączono pięć nowych dyscyplin, a także kilka konkurencji:
- koszykówka 3×3
- pływanie – 800 m. mężczyzn, 1500 m. kobiet, sztafeta mieszana 4×100 m. stylem zmiennym
- łucznictwo – drużyny mieszane
- lekkoatletyka – sztafeta mieszana 4×400 m.
- kolarstwo BMX – freestyle
- kolarstwo torowe – madison kobiet i mężczyzn
- judo – drużyny mieszane
- tenis stołowy – mikst
Wyboru maskotek Igrzysk dokonały japońskie dzieci. Miraitowa - tak ma na imię Maskotka Igrzysk Olimpijskich w Tokio: biało-niebieska kratka, szpiczaste uszy, futurystyczny wygląd i szeroki uśmiech oznaczają przyszłość, a także wieczność. To właśnie od zlepku słów „mirai”, czyli przyszłość oraz „towa”, co oznacza wieczność, powstało imię maskotki. Miraitowa ma rodzeństwo, to Someity, która jest symbolem Paraolimpiady.
Stroje Japońskich sportowców, były wykonane z materiałów uzyskanych z recyklingu, ze starych sportowych ubrań. Do projektu zostało włączone całe japońskie społeczeństwo, ponieważ zbiórki odbywały się w szkołach, klubach i miejscach pracy.
Światowa Agencja Antydopingowa (WADA) nałożyła na Rosjan zakaz udziału we wszystkich imprezach sportowych w ciągu najbliższych czterech lat. Prawo występu w Igrzyskach mieli sportowcy, którzy wywalczyli kwalifikację olimpijską oraz udowodnili, że nie są zamieszani w aferę dopingową. Podczas samej imprezy musieli oni występować pod neutralną flagą, a po zdobyciu przez nich złotego medalu, nie był odgrywany rosyjski hymn.
Symbolicznego rozpoczęcia Igrzysk dokonał SkyDrive – niewielki latający samolot. Ważną rolę podczas imprezy odegrały roboty, które pomagały zawodnikom w poruszaniu się po mieście oraz komunikacji. Ich zadaniem było również dbanie o bezpieczeństwo, min kamery z funkcją rozpoznawania twarzy, które były rozmieszczone w okolicach aren sportowych. W czasie Igrzysk Olimpijskich funkcjonowały autonomiczne taksówki – samochody bez kierowców mające dowozić pasażerów na stadiony, do hoteli i na lotniska.
Opracowanie: mgr Katarzyna Miernicka
Źródła:
https://sport.tvp.pl/tokio-2020
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-igrzyska-olimpijskie-w-tokio-2020/polacy/news-medale-polakow-w-tokio-podsumowujemy-wystep-bialo-czerwonych,nId,5408015#crp_state=1
https://sport.interia.pl/raporty/raport-tokio-2020/polacy/news-tokio-2020-koniec-marzen-o-medalu-agaty-ozdoby-blach,nId,5383428
https://sportowefakty.wp.pl/tokio-2020-2021/953050/tokio-2020-arkadiusz-michalski-bez-sukcesu-zloto-i-rekord-olimpijski-uzbeka
https://www.polsatsport.pl/wiadomosc/2021-07-26/tokio-2020-joanna-lochowska-z-pierwszym-miejscem-w-grupie-b/
https://najlepsibukmacherzy.pl/blog/io-tokio-2020-9-ciekawostek/
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-igrzyska-olimpijskie-w-tokio-2020/polacy/news-medale-polakow-w-tokio-podsumowujemy-wystep-bialo-czerwonych,nId,5408015#crp_state=1