3d na warsztatach w Muzeum Śląska Opolskiego

13 października klasa 3d była w Muzeum Śląska Opolskiego  na warsztatach „Historie niejednego fachu” poświęconych dawnemu rzemiosłu.

Uczniowie zwiedzali czasową wystawę „Dawne zawody w miniaturze” przygotowaną we współpracy z Muzeum Domków Lalek, Gier i Zabawek z siedzibą w Warszawie. Każda z miniaturowych ekspozycji przedstawiała historię jednego z dawnych, tradycyjnych zawodów. Były wśród nich profesje już zapomniane – jak praczka czy zielarka, ginące – jak kowal, garncarz, lutnik czy modystka, ale również te nadal praktykowane – jak piekarz, krawcowa, stolarz, fotograf czy szewc.

Uczniowie poznali ciekawostki dotyczące zawodów ginących.

Później odbyły się warsztaty praktyczne - zabawa w kapeluszników i modystki. Wszyscy otrzymali słomkowe kapelusze, które należało pomalować farbami według własnego pomysłu. Dzieciom podobało się malowanie farbami słomkowych kapeluszy, które mogły później zabrać do domu.

Warsztaty zakończyły się pamiątkowym, wspólnym zdjęciem w kapeluszach na schodach muzeum.

To był niesamowity dzień i powrót do szkoły ... w kapeluszach.

Opracowanie: mgr Urszula Długosz