„Ratujemy i uczymy ratować”

13 października uczniowie klas 1a, 1b, 1c i 2a realizowali elementy programu „Ratujemy i uczymy ratować”.

Podczas zajęć  praktycznych dzieci utrwalały podstawowe umiejętności dotyczące udzielania pierwszej, powtarzały znajomość numerów alarmowych, przećwiczyły praktyczną umiejętność układania poszkodowanego w  pozycji bocznej bezpiecznej. Mamy nadzieję, że zdobyte umiejętności będą potrafili w razie potrzeby, zastosować w praktyce.

Przy tej okazji warto utrwalić sobie prawidłowa technikę uciskania klatki piersiowej.

1.      Wyznacz miejsce ucisku klatki piersiowej:
  • uklęknij na wysokości klatki piersiowej poszkodowanego;
  • miejsce ucisku znajduje się  na środku klatki piersiowej
2.      Prawidłowe ułożenie rąk:
  • nadgarstek prawej ręki połóż na środku klatki piersiowej w wyznaczonym wcześniej miejscu;
  • połóż na nim nadgarstek lewej ręki;
  • palce prawej ręki utrzymuj uniesione do góry, aby nie wywierać ucisku na żebra; kolejność położenia rąk jest dowolna, ale ratownikowi praworęcznemu łatwiej będzie, jako pierwszy, przyłożyć do klatki piersiowej prawy nadgarstek, a leworęcznemu – lewy.
3. Pośredni masaż serca:
  • wyprostuj ręce w łokciach i pochyl się nad poszkodowanym tak, aby ręce  tworzyły z powierzchnią klatki piersiowej kąt prosty;
  • uciskaj mostek 30 razy z częstotliwością  100 uciśnięć na minutę na głębokości 5 cm;
  • po cyklu 30 uciśnięć wykonaj 2 oddechy ratownicze.
Opracowanie: mgr Dominika Waluś, mgr Agnieszka Markiewicz-Rokosz

FotoFoto