"Śniadanie daje moc"

W tym roku szkolnym nasza szkoła kolejny dołączyła do ogólnopolskiego programu edukacyjnego „Śniadanie daje moc”.

Jego główne cele to:

• Zwiększenie świadomości na temat zdrowego odżywiania i roli śniadania w diecie dziecka.
  • Przyczynianie się do obniżenia poziomu niedożywienia dzieci w Polsce – poprzez edukację oraz promocję prawidłowego żywienia.

Dzięki udziałowi w programie nasi uczniowie dowiedzieli się jak ważne jest codzienne zdrowe śniadanie oraz nauczyli się jak samodzielnie przygotować kolorowe i pyszne kanapki. Mamy nadzieję , że w przyszłym roku szkolnym, dzieci z równym zaangażowaniem włączą się w przygotowania wspólnego posiłku.

OPRACOWANIE INFORMACJI: mgr Dominika Waluś

Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Dzięki niemu dzieci mają energię do nauki, lepiej koncentrują się podczas lekcji i mają siłę do zabawy. To najlepszy start w nowy dzień!

Dlatego powstał program edukacyjny: Śniadanie Daje Moc, w którym zachęcamy Was, drodzy Nauczyciele i Rodzicie uczniów klas 0 - III szkół podstawowych, do utworzenia w klasach Waszych dzieci Klubów Śniadanie Daje Moc oraz do obchodzenia, 8 listopada, Dnia Śniadanie Daje Moc.

W Klubach Śniadanie Daje Moc, w czasie zajęć edukacyjnych, będziecie mogli przekazać najmłodszym cenne informacje, w oparciu o 12 zasad zdrowego odżywiania, o roli prawidłowego żywienia. Więcej szczegółów na temat Klubów Śniadanie Daje Moc tutaj.

Już od pięciu lat, 8 listopada obchodzimy Dzień Śniadanie Daje Moc wspólnie ze szkołami z całej Polski. W bieżącym roku szkolnym 2015/2016 śniadaniowe święto będzie obchodzone w piątek – 6 listopada 2015 r. Zmiana ta wynika z faktu, iż 8 listopada wypada w dzień wolny od pracy (niedziela). Zachęcamy Was do zorganizowania wspólnie z nami zdrowego śniadania w klasie. Jak to zrobić? Wskazówki znajdziecie tutaj.

To będzie świetna zabawa zarówno dla dzieci, jak i dla Was, dzięki której najmłodsi nauczą się jak ważne jest codzienne, zdrowe śniadanie. Zróbcie zdjęcia, nakręcicie filmik o tym, jak zorganizowaliście wspólne śniadanie, aby dodatkowo wziąć udział w naszym konkursie. Więcej szczegółów tutaj.

8 listopada to Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania (ang. „European Day of Healthy Food and Cooking”), ustanowiony w 2007 roku przez ówczesnego Komisarza ds. Zdrowia Markosa Kyprianou. Do tej pory dzień ten jest obchodzony w kilku krajach Europy Zachodniej, m.in. w Wielkiej Brytanii. Dlatego właśnie wybraliśmy tę datę.