Tydzień Zmysłów w „Małej Dwójce”

Otaczający nas świat bogaty jest w kolory, kształty, dźwięki, zapachy. To, jak zwierzęta postrzegają świat, zależy od posiadanych przez nie układów sensorycznych. Delfiny czy nietoperze używając echolokacji są w stanie określić wielkość, kształt, strukturę, grubość i położenie obiektu. Człowiek również poznaje świat za pomocą układów sensorycznych, czyli układów zmysłowych, czy jeszcze inaczej systemów zmysłowych. Wszyscy potrafimy wymienić pięć podstawowych zmysłów występujących u człowieka, za pomocą których odbierane są informacje z otaczającego nas środowiska. Są to: wzrok, słuch, węch, smak i dotyk. Oprócz wymienionych, istnieją jeszcze inne układy sensoryczne np: układ przedsionkowy (nazywany zmysłem równowagi) – informujący o ruchu i sile grawitacji, układ proprioceptywny (inaczej zmysł kinestetyczny) – odbierający informacje ze stawów i mięśni.

Każde nasze doświadczenie, każda codzienna czynność, którą wykonujemy – angażuje kilka zmysłów jednocześnie. Większość ludzi radzi sobie z tym bez problemu, jednak są osoby, u których nadmiar bodźców może powodować nadmierne pobudzenie lub przytłoczenie. Z drugiej strony – możemy spotkać również osoby, u których jeden ze zmysłów nie funkcjonuje prawidłowo. Wówczas inne zmysły starają się wyrównać to zaburzenie, np. osoba ze słabszym wzrokiem może mieć lepszy słuch.

Uczniowie naszej szkoły mieli okazję sprawdzić się jak radzą sobie z rozpoznawaniem różnych bodźców za pomocą swoich zmysłów –  próbowali rozpoznać różne zapachy, kształty,  owoce.  Mogli się wcielić w osobę niewidomą i pokonać tor przeszkód z zasłoniętymi oczami.  Ćwiczyli zmysł równowagi, doświadczali różnych struktur sensorycznych przez dotyk, mogli napisać swoje imię przez magiczne okulary, które utrudniały widzenie, budowały wieże z klocków  przy pomocy rąk, ubranych w rękawice kuchenne, łowiły kulki w masie sensorycznej.

Dodatkowo dla uczniów podczas tych zajęć był przygotowany kącik wyciszenia w którym można było oglądać gwiazdy oraz masować się masażerem.

Zajęcia dzieciom bardzo się podobały, każdy wychodził z sali z uśmiechnięta twarzą.

Zajęcia dla wszystkich naszych uczniów odbyły się w 4 grupach i dlatego zachęcamy do obejrzenia również fotorelacji w postach poniżej.

Przygotowanie: zespół nauczycieli specjalistów - mgr Antonia Babik, mgr Agnieszka Markiewicz -Rokosz, mgr Lucyna Mazur, mgr Elżbieta Mazurczak, mgr Wioletta Kramarz-Pikul, mgr Dominika Olender, mgr Maryla Szajor, mgr Małgorzata Warzkiewicz, mgr Kamila Wójcik.

Opracowanie: mgr Kamila Wójcik
Fotorelacja mgr Lucyna Mazur, dr Magdalena Rynkal, mgr Kamila Wójcik