Zajęcia edukacyjne klasy 3c w Jednostce Straży Pożarnej

22 października klasa 3c wzięła udział w zajęciach organizowanych w Centrum Edukacyjnym Państwowej Straży Pożarnej w Opolu.

Spotkanie miało na celu zaznajomienie dzieci z podstawowymi zasadami bezpieczeństwa pożarowego.

Zajęcia rozpoczęły się   od filmu powitalnego, w którym skrótowo prezentowana była Komenda Miejska PSP w Opolu i jej potencjał ratowniczy. Oprócz tego przedstawione zostało pełne spektrum zadań straży pożarnej. Uczniowie   zapoznali się z ekspozycją manekinów, przedstawiających strażaka w mundurze specjalnym, ratownika specjalistycznej grupy ratownictwa chemiczno-ekologicznego, wysokościowego i wodno-nurkowego.

Duże zainteresowanie dzieci wzbudziła makieta budynku wielorodzinnego z pokojami, drzwiami, klatkami schodowymi i czujkami dymu. Na tym stanowisku uczniowie dowiedzieli  się, w jaki sposób rozprzestrzenia się dym w budynku, gdy powstanie pożar, co należy wtedy zrobić i dlaczego trzeba zamykać drzwi pomieszczenia, w którym wybuchł pożar.

W trakcie spotkania dzieci doskonaliły umiejętności  udzielania pierwszej pomocy,  układały na tablicy magnetycznej znaki bezpieczeństwa w postaci puzzli,  kolorowały ilustracje tematyczne, oglądały wozy strażackie.

Zajęcia wzbudziły duże zainteresowanie  uczniów, którzy z wielkim zaangażowaniem wykonywali wszystkie proponowane przez prowadzących zadnia.

Opracowanie: p. mgr Dominika Waluś