Pierwszy Dzień Wiosny

Początek wiosny to  bardzo radosny okres, który przynosi ze sobą wyjątkowe tradycje i obyczaje. Jak można zaobserwować przyroda budzi się do życia i coraz więcej czasu spędzamy na powietrzu. Słońce,  świergot ptaków, powiew ciepłego wiatru  na dworze to sygnały, które powodują, że chce nam się bawić oraz aktywnie spędzać czas.

21 marca to dzień rozpoczęcia kalendarzowej wiosny.

Do zwyczaju związanego z nadejściem wiosny należy topienie Marzanny. W dawnych czasach pierwszego dnia wiosny udawało się nad rzekę, aby wrzucić do niej kukłę i pożegnać najzimniejszą porę roku. Gdy w pobliżu nie było zbiornika wodnego, decydowano się na palenie przygotowanej kukły. Kukła marzanny wykonywana była ze słomy, płótna i licznych ozdób (korali i wstążek).

W naszej szkole z okazji Pierwszego Dnia Wiosny  odbył się konkurs  plastyczno - techniczny pt. „Najpiękniejsza Marzanna”.

Dzieci wykonywały pracę samodzielnie, były bardzo kreatywne oraz twórcze.

Wyniki konkursu plastyczno – technicznego  pt. „Najpiękniejsza Marzanna”.

Laureaci:

Milena Turko z klasy 1c

Natalia Czerwińska z klasy 1c

Łukasz Wodnicki z klasy 2b

Dawid Rozumek z klasy 2b

Pola Długosz z klasy  2c

Kamila Gogolok z klasy 2d

Igor Górski z klasy 3c

Praca zbiorowa klasy 3b w wykonaniu: Małgorzaty Mrożek, Amelii Słobodzian, Weroniki Hankus, Klary Owięckiej

Wyróżnienia:

Amelia Świerczek  z klasy 2a

Paulina Łuczyńska z klasy 2a