"W świecie geometrii"

W ramach Festiwalu Nauki odbyła się bardzo ciekawa dla uczniów klas piątych i szóstych, a dla mnie niebywale przyjemna lekcja otwarta „W świecie geometrii”. Ciekawa bo dotyczyła konstrukcji geometrycznych, których mało w szkole podstawowej, a przyjemna dla mnie, bo prowadzili ją moi byli uczniowie – Marta Wiatrzyk i Dominik Lis.

Marta i Dominik rozwijali swoje pasje matematyczne w naszej szkole, byli finalistami wielu konkursów matematycznych, również o zasięgu krajowym. Dziś kończą gimnazjum, są laureatami Wojewódzkiego Konkursu Matematycznego i wciąż sentymentalnie wracają do mojej pracowni. To oni wpadli na pomysł tej lekcji. Pamiętali ją, bo kilka lat temu poprowadziłam podobne warsztaty dla nich.

Przygotowali konstrukcje: sześciokąta foremnego, trójkąta równobocznego oraz kwadratu opisanego na kole i wpisanego w koło. Dla młodych matematyków z naszej szkoły było to niezmiernie interesujące. Chętnie przystępowali do pracy i słuchali uważnie każdych wskazówek prowadzących. Używali wyłącznie cyrkla, linijki, ekierki i ołówka. Wszystkie konstrukcje zostały wykonane na papierze bez kratek.

Była to bardzo miła lekcja. Moi teraźniejsi uczniowie zadawali mnóstwo pytań Marcie i Dominikowi jak wyglądały lekcje, gdy to oni zasiadali w ławkach sali 110. I odkryli, że choć konstrukcje geometryczne to niełatwa sprawa to jednak piękna może być ta matematyka.

Wszystkim tak spodobało się spotkanie, że w następnym roku jedna i druga strona gotowa jest na kolejne warsztaty matematyczne.

OPRACOWANIE INFORMACJI: mgr Justyna Wolska
FOTO: Jagoda Bogucka z klasy Va