Zajęcia pierwszej pomocy kl 1C i 2B

Zajęcia pierwszej pomocy  w klasie 1c i 2b

W kwietniu  2024r. klasach 1c i 2b przeprowadzono zajęcia  podczas, których uczniowie mieli możliwość praktycznego przećwiczenia  rękoczynu Heimlicha. Było to możliwe  dzięki zakupionej przez szkołę kamizelce do treningu pierwszej pomocy w przypadku zadławienia.

Dzieci dowiedziały się, iż zadławienie należy do tych stanów zagrożenia życia, z którymi można się spotkać na co dzień. Do niedrożności dróg oddechowych może doprowadzić szybkie, łapczywe spożywanie pokarmów, połknięcie  małego przedmiotu oraz wiele innych sytuacji.

Uczniowie zapoznali  się z następującymi sposobami postepowania:

1.    Jeśli poszkodowany, który z trudem oddycha,  ma słabnący kaszel, nie może mówić,  stań nieco z boku za poszkodowanym, jedną ręką podeprzyj klatkę piersiową poszkodowanego i pochyl go lekko do przodu.

2.    Drugą ręką mocno uderz poszkodowanego 5 razy między łopatkami.

3.    Jeśli uderzenia nie pomogły, stań za poszkodowanym i obejmij go obiema rękami, ułóż  złożone dłonie w górnej części brzucha poszkodowanego (nad pępkiem), pochyl poszkodowanego do przodu zdecydowanym, krótkim ruchem, podciągnij ułożone na brzuchu ręce do siebie i do góry.

4.    Powtórz 5 razy.

5.    Wykonuj naprzemiennie 5 uderzeń między łopatki i 5 uciśnięć nadbrzusza, dopóki poszkodowany nie przestanie się krztusić.

6.      Jeżeli straci przytomność:

- ostrożnie połóż go na podłodze

- wezwij zespół ratownictwa medycznego (999 lub 112)

- rozpocznij RESUSCYTACJĘ.

Opracowanie i fotorelacja: mgr Dominika Waluś