Międzynarodowy Dzień Ptaków

1 kwietnia to nie tylko prima aprilis, w tym dniu obchodzimy Międzynarodowy Dzień Ptaków, ustanowiony na pamiątkę pierwszej na świecie międzynarodowej konwencji o ochronie tej grupy zwierząt.

Międzynarodowy Dzień Ptaków  to doskonała okazja by przypomnieć, jaką rolę ptaki odgrywają w życiu człowieka. Świat byłby smutny bez radosnego śpiewu, pięknego ubarwienia czy też ciekawych ptasich zachowań. „Gdyby ptaszki nie śpiewały świat byłby niedoskonały” – recytuje klasa 1d w przygotowanej scence „Ptaki”. Ten dzień był inspiracją  do zorganizowania z dziećmi zajęć, które przybliżą im ornitologiczną tematykę.

Klasy I – III brały udział w szkolnym konkursie „Baśniowe Ptaki”. Każde dziecko na podany temat wykonywało pracę przestrzenną według własnego  pomysłu z użyciem różnorodnych  materiałów. Wszystkie prace były wykonane na zajęciach w szkole. Dzieci wymyślały również imię dla ptaka. Konkurs umożliwił dzieciom zaprezentowanie umiejętności  plastycznych, aktywności twórczej i wyobraźni. Z każdej klasy zostały wybrane dwie prace, które brały udział w dalszej części konkursu.

Jury będąc pod wrażeniem kreatywności dzieci  w ujęciu tematu, walorów artystycznych i wykorzystania różnorodnych  materiałów, postanowiło przyznać wszystkim wyróżnionym z poszczególnych klas uczniom, tytuł laureata. Nagrodzeni  uczniowie otrzymali dyplomy i drobne upominki. Więcej przeczytacie po kliknięciu w tym miejscu.

Organizatorzy  w holu szkoły przygotowali wystawę „Ptaki”, na której zaprezentowano również prace laureatów.

W ten wyjątkowy dzień warto przypomnieć, w jaki sposób możemy na co dzień pomagać ptakom, aby dostarczały nam wielu wrażeń i umilały czas spędzany na łonie przyrody.

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu. Autorom nagrodzonych prac gratulujemy i życzymy powodzenia w rozwijaniu swoich pasji!

Opracowanie: mgr Urszula Jonczyk, mgr Urszula Długosz