Propozycje pedagogów i psychologa dla rodziców
 
 




Drodzy Rodzice,
dzieci oglądają telewizję, przeglądają Internet, widzą zamieszanie, podekscytowanie dorosłych, mogą czuć niepokój, strach, lęk. - Dlatego warto z nim porozmawiać, dać jasny i prosty przekaz o chorobie. Dzieciom należy się wyjaśnienie, na czym polega zagrożenie. Co najważniejsze? Dajmy się dzieciom wygadać! I pozwólmy zadawać pytania. - Musimy dać dzieciom szanse na zadawanie pytań oraz na szczerą rozmowę. Podczas rozmowy musimy być spokojni i opanowani. - Dzieci są spostrzegawcze i szybko zauważą nasz niepokój czy lęk. Odpowiadajmy na pytania nawet na te, które w naszym poczuciu mogą być śmieszne czy banalne, bo przecież jeśli dziecko pyta, szanuje nasze zdanie.

Oto kilka propozycji:

Ćwiczenia terapeutyczne kliknij tutaj
Z propozycji informatora  MEN  kliknij tutaj
Karty pracy dla klas I-III ( zabawa i nauka) tutaj
Inspiracje w dobie COVID-19 tutaj


Zapraszamy  rodziców/opiekunów do  zabawy z dzieckiem czy nastolatkiem -wspólnie możecie wykonać maseczki dla członków rodziny.

Jak z ręcznika papierowego czy kolorowej papierowej serwetki zrobić maseczkę.

 Kliknij na link youtube.com/watch
a można i z chusteczki/apaszki itp youtube.com/watch

 

 

 
MARZEC/KWIECIEŃ

1. Czym jest koronawirus i czym grozi spotkanie z nim? Dlaczego nie ma szkoły? Jak rozmawiać z dzieckiem na tak trudne tematy? Podpowiedzi przynosi dostępna bezpłatnie w .pdf książeczka opracowana przez kolumbijską psycholog Manuelę Molinę Cruz. Do pobrania tutaj.

2. „Czy babcia umrze?” – jak rozmawiać z dzieckiem o koronawirusie? Kliknij w tym miejscu.

Przydatne informacje dla rodziców:

3. Zamknięte żłobki, przedszkola i szkoły oznaczają, że przez najbliższy czas spędzicie ze swoimi dziećmi dużo czasu. Zwłaszcza, że możecie korzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego, jeśli Wasze pociechy nie ukończyły ósmego roku życia. Pamiętajcie jednak, że plac zabaw to nie jest dobre miejsce na wspólne spędzanie czasu z dziećmi! Link po kliknięciu tutaj.


Moją propozycją na kolejne trudne dni jest zgłębienie tematu „Bezpieczeństwo w sieci”. Nasze dzieci teraz spędzając dużo czasu na pracy i zabawie przy komputerze. Jedną z aktywności, która od początku wymaga mądrego przewodnictwa, jest kontakt młodych ludzi z Internetem. Kiedyś – nowe zjawisko, dziś – codzienność, niezmiennie jednak wyzwanie dla rodziców i nauczycieli.

1. Poradnik dla rodziców Bezpieczne Media. Szczególnie polecam str. 40 o kontroli rodzicielskiej - link tutaj.

2. Rodzice mogą zagrać wspólnie z dzieckiem w Interlandię – interaktywną grę stworzoną przez Google, w której dziecko razem z Asikiem poznaje cztery różne krainy i uczy się świadomego i bezpiecznego korzystania z Internetu. Szukajcie więcej pomysłów na zajęcia rodzinne o tym, jak być roztropnym, ostrożnym, zdecydowanym, uprzejmym i odważnym użytkownikiem sieci? Sprawdź klikając w tym miejscu.

3. Ochrona rodzicielska urządzeń mobilnych

4.Poradniki NASK dla rodziców z zakresu bezpieczeństwa w sieci i reagowania na cyberprzemoc tutaj.

Wszelkie nurtujące sprawy proszę kierować poprzez e-dziennik (kontakt z p. Lucyną Makowską, z p. Lucyną Mazur lub z p. Anną Nawrocką). Prosimy o informację jakiego rodzaju pomocy oczekujecie.

Pozdrawiam rodziców i uczniów. Życzę zdrowia i cierpliwości, nie traćmy pogody ducha. Obyśmy się rychło wszyscy spotkali w szkole.

Lucyna Makowska i Lucyna Mazur– pedagog PSP2 Opole

Zachęcamy również do zapoznania się z książeczką: „Piętnaście osób, stworzyło książkę elektroniczną o koronawirusie dla dzieci”. Jest o darmowy .pdf, w którym znajdują się ilustracje Ewy Podleś i tekst, który konsultowali lekarze, weterynarze i psychologowie. Jest więc przyjaźnie dla dzieci i jest rzetelnie. Pomysł był taki, by ta książka była pomocą dla rodziców, nauczycieli, opiekunów dzieci, ale też dla samych dzieci, które o wiele bardziej są przerażone obecną sytuacja niż my, a książka może im pomóc zrozumieć i oswoić obecny stan rzeczy. Idea jest taka, żeby ten plik dotarł do jak największej liczby osób, bo to ważne, aby o trudnych tematach rozmawiać bez strachu.

Książeczka do pobrania po kliknięciu w tym miejscu.

 

  
 
 
45-061 Opole
ul. Katowicka 35

tel./fax : 77 454 28 85
e-mail: info@psp2.opole.pl

Witryna wykorzystuje ciasteczka (ang. cookies) w celach sesyjnych oraz statystycznych.
Więcej informacji w polityce prywatności.

OCHRONA I PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH


 Realizacja: new4mat.com Sp. z o.o.
ADMINISTRACJA n4CMS