Inteligentny System Monitorowania Jakości Powietrza
 
 

Na bieżąco możecie Państwo śledzić stan powietrza w Opolu! Uruchomiony został Inteligentny System Monitorowania Jakości Powietrza.

Sieć zbudowana dla miasta składa się z 25 czujników zlokalizowanych na budynkach placówek edukacyjnych, strażnicach OSP czy kościołach. Odczytują one w czasie rzeczywistym serię parametrów, a dane udostępniane są w formie mapy na airly.eu/opole/ oraz w darmowych aplikacjach Airly na Android oraz iOS.

Przypominamy także o prognozach jakości powietrza opole.evertop.pl/ oraz w darmowej aplikacji Powietrze Opole.

Na zlecenie Miasta Opola – Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa, mapa oraz aplikacja mobilna zostały opracowane przez firmę Airly sp. z o.o. z Krakowa.

W skład całego systemu wchodzi kilka elementów. Pierwszy z nich to czujniki, które mierzą poziom zanieczyszczenia powietrza na zewnątrz. Odczytują one w czasie rzeczywistym serię parametrów (PM2,5, PM10, temperaturę, ciśnienie i wilgotność) na temat bieżącego stanu powietrza w lokalizacji, w której są umieszczone. Miejsca lokalizacji czujników zostały wytypowane w sposób gwarantujący spełnienie określonych warunków tak, aby czujniki jak najdokładniej mierzyły jakość powietrza w okolicy ich montażu. Ponadto na mapie wyświetlają się wyniki pomiarów z kilku innych czujników od sponsorów (banki, firmy prywatne). Dzięki jasnej i czytelnej wizualizacji danych mieszkańcy Opola mogą w bezproblemowy sposób sprawdzić wszystkie interesujące ich pomiary na specjalnie przygotowanej mapie. Platforma zaprojektowana jest w taki sposób, który pozwala na korzystanie z niej nawet przez dzieci. Pełni także funkcję edukacyjną, ponieważ wszystkie parametry i pojęcia związane z zanieczyszczeniem powietrza są przez nią opisane w dodatkowych zakładkach. Na stronie znaleźć można również instrukcję dla użytkownika.

Mieszkańcy otrzymują komunikaty tekstowe w zależności od poziomu stężeń zanieczyszczeń pyłowych oraz poprzez kolory „buziek” na mapie są informowani o aktualnym jego stanie. Aplikacja umożliwia dodawanie do „ulubionych” konkretnych lokalizacji oraz otrzymywanie powiadomień o stanie powietrza w danej okolicy.

System pozwala na bieżąco reagować i podejmować decyzje o tym, czy przykładowo wyjść z dzieckiem na spacer lub pobiegać, czy lepiej będzie zostać w domu.

W Opolu urządzenia Airly zostały skalibrowane ze stacją Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska znajdującej się przy ulicy Koszyka.

System pełni funkcję informacyjną i edukacyjną. Jest doskonałym uzupełnieniem wszystkich działań prowadzonych przez Urząd Miasta Opola, które mają na celu poprawę jakości powietrza.

Ponadto pod poniższym linkiem do pobrania jest komiks dla dzieci „Franek i Drzewolanie”, realizowany w ramach kampanii „Czyste powietrze – oddech dla Opola”. Jest obszerny opis działań oraz komiksu. Oczywiście komiks będzie też wydrukowany i przekazywany najmłodszym: niskaemisjaopole.pl

  
 
 
45-061 Opole
ul. Katowicka 35

tel./fax : 77 454 28 85
e-mail: info@psp2.opole.pl

Witryna wykorzystuje ciasteczka (ang. cookies) w celach sesyjnych oraz statystycznych.
Więcej informacji w polityce prywatności.

OCHRONA I PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH


 Realizacja: new4mat.com Sp. z o.o.
ADMINISTRACJA n4CMS