Jak wyglądało dzieciństwo naszych przodków na przełomie XIX i XX wieku?
 
 




21 lutego nasza klasa V b, w ramach lekcji języka polskiego, udała się wraz z p. Calicką do Muzeum Śląska Opolskiego.
Głównym celem, a zarazem atrakcją wycieczki, było zwiedzanie Kamienicy Czynszowej, gdyż bardzo chcieliśmy zobaczyć, jak kiedyś mieszkali zwykli obywatele Opola.

            Duże wrażenie wywarł na nas nietypowy układ mieszkań znajdujących się w tej kamienicy. Kuchnia stanowiła jednocześnie: pomieszczenie do gotowania potraw, przedpokój, łazienkę (z której korzystano przeważnie raz w tygodniu) oraz salon z sypialnią. Oprócz mebli, zabawek, sprzętów kuchennych i różnych bibelotów, które tworzyły klimat ówczesnego mieszkania, mogliśmy zobaczyć również piękne piece kaflowe i piecyki żeliwne, które służyły do ogrzewania pokoi. Pani przewodnik opowiadała nam ciekawostki z życia codziennego mieszkańców – jak dawniej żyli i z jakich przedmiotów korzystali na co dzień. Trudno było uwierzyć w to, że telewizor wyglądał kiedyś jak drewniana skrzynia, a funkcję lodówki pełniła zwykła szafka do przechowywania potraw.

            Niesamowitych emocji dostarczyła nam lekcja muzealna dotycząca dzieciństwa naszych przodków na przełomie XIX i XX wieku. Dowiedzieliśmy się z niej, jakimi zabawkami bawiły się kiedyś dzieci oraz jakie gry i zabawy sprawiały im najwięcej radoœci.

            Muzeum Śląska Opolskiego, a zwłaszcza Kamienica Czynszowa, jest bardzo interesującym miejscem, które w ciekawy sposób ukazuje fragment historii naszego regionu.


Dobrochna Kantorowicz, kl. Vb


FotoFotoFoto
FotoFotoFoto
FotoFotoFoto
FotoFotoFoto
Foto
  
 
 
45-061 Opole
ul. Katowicka 35

tel./fax : 77 454 28 85
e-mail: info@psp2.opole.pl

Witryna wykorzystuje ciasteczka (ang. cookies) w celach sesyjnych oraz statystycznych.
Więcej informacji w polityce prywatności.

OCHRONA I PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH


 Realizacja: new4mat.com Sp. z o.o.
ADMINISTRACJA n4CMS