Deklaracja Dostępności
Publiczna Szkoła Podstawowa nr 2 w Opolu zobowiązuje się zapewnić dostępność strony internetowej psp2.opole.pl zgodnie z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych.
- DATA PUBLIKACJI STRONY INTERNETOWEJ: 2005-05-01.
- DATA OSTATNIEJ DUŻEJ AKTUALIZACJI: 2024-07-01.
- SPOSÓB DOKONANIA OCENY DOSTĘPNOŚCI CYFROWEJ:
Deklarację dostępności sporządzono 2024-07-01 na podstawie badań przeprowadzonych przez podmiot zewnętrzny: RAHU Consulting – Robert Raszczyk.Strona internetowa jest częściowo zgodna z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych, z wyłączeniem materiałów:
– zamieszczone informacje w postaci załączników są w postaci skanów z uwagi na charakter informacji jaki jest niezbędny do opublikowania informacji,
– filmy nie posiadają napisów dla osób niesłyszących, -
INFORMACJE ZWROTNE I DANE KONTAKTOWE:
Publiczna Szkoła Podstawowa nr 2 w Opolu, 45-061 Opole, ul. Katowicka 35. Osoba kontaktowa w sprawach dostępności cyfrowej:
Jacek Radecki, tel. 885 131 442, inspectorppsp2.opole@seznam.cz - ADRES DEKLARACJI DOSTĘPNOŚCI:
https://psp2.opole.pl/deklaracja-dostepnosci/ - UŻYWANE SKRÓTY KLAWISZY:
Na stronie internetowej można używać standardowych skrótów klawiaturowych przeglądarki. -
INFORMACJA O DOSTĘPNOŚCI ARCHITEKTONICZNEJ SIEDZIBY PODMIOTU PUBLICZNEGO DLA OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH:
Dla budynku tzw: „Dużej Dwójki”, ul. Katowicka 35, 45-061 Opole:
Miejsca parkingowe: przed budynkiem oznakowano kolorem niebieskim 1 miejsce parkingowe. Dostępność wejścia: wejście do budynku odbywa się schodami, jednakże jest dostępne dla osób niepełnosprawnych ze względu na znajdujący się podjazd dla wózków. Budynek posiada szerokie, dwuskrzydłowe drzwi wejściowe.Dostępność komunikacyjna budynku: na parterze zapewniono pełną dostępność dla osób niepełnosprawnych, jednakże ze względu na brak windy nie jest zapewniona dostępność pomieszczeń na pierwszym piętrze. Zapewniono komunikację na wniosek osoby ze szczególnymi potrzebami w formie określonej w tym wniosku – pracownik schodzi do klienta po zawiadomieniu przez osobę wnioskującą. Na parterze istnieje dostępność do toalety dla osób niepełnosprawnych.
Dostosowania: zastosowano kontrastowe elementy infrastruktury oraz oznaczono paskami antypoślizgowymi wejścia do pomieszczeń biurowych. Wykonano wyróżnienia początku oraz końca schodów.
Prawo wstępu z psem asystującym: do budynku i wszystkich jego pomieszczeń można wejść z psem asystującym i psem przewodnikiem.
Dostępność architektoniczna z „Małej Dwójki”, przy ul. 1 Maja 151:
Miejsca parkingowe są ograniczone i przeznaczone wyłącznie dla pracowników Szkoły. Teren jest zamknięty i monitorowany kamerą. Dopuszczany jest również krótkotrwały postój dla pojazdów użytkowanych przez odprowadzających uczniów opiekunów. Na parkingu nie wydzielono specjalnych miejsc, dla osób niepełnosprawnych. Główne wejście do budynku, posiada podjazd dla wózków inwalidzkich oraz drzwi dwuskrzydłowe pozwalające na swobodny wjazd osobom korzystającym z wózków inwalidzkich. Wewnątrz obiektu jest również pochylnia umożliwiająca wjazd osobom niepełnosprawnym na wózkach, jednak ogranicza komunikację jedynie do wysokiego parteru, gdzie znajduje się sekretariat Szkoły, świetlica i stołówka. Pozostałe ciągi komunikacyjne oraz toalety nie zostały przystosowane do swobodnego korzystania przez osoby niepełnosprawne.
- INFORMACJA O DOSTĘPNOŚCI TŁUMACZA MIGOWEGO ZA POŚREDNICTWEM ŚRODKÓW KOMUNIKACJI ELEKTRONICZNEJ ALBO INFORMACJA O JEJ BRAKU:
Skorzystanie z usługi Tłumacz Migam, która umożliwia połączenia wideo z tłumaczem języka migowego z poziomu przeglądarki internetowej, aplikacji mobilnej oraz dowolnego urządzenia z kamerą. Usługa ta jest dostępna w dni robocze w godzinach pracy, -
DODATKOWE INFORMACJE:
Każdy ma prawo do wystąpienia z żądaniem zapewnienia dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub jakiegoś ich elementu. Można także zażądać udostępnienia informacji za pomocą alternatywnego sposobu dostępu, na przykład przez odczytanie niedostępnego cyfrowo dokumentu, opisanie zawartości filmu bez audiodeskrypcji itp. Żądanie powinno zawierać dane osoby zgłaszającej żądanie, wskazanie, o którą stronę internetową lub aplikację mobilną chodzi oraz sposób kontaktu. Jeżeli osoba żądająca zgłasza potrzebę otrzymania informacji za pomocą alternatywnego sposobu dostępu, powinna także określić dogodny dla niej sposób przedstawienia tej informacji.Podmiot publiczny powinien zrealizować żądanie niezwłocznie, nie później niż w ciągu 7 dni od dnia wystąpienia z żądaniem. Jeżeli dotrzymanie tego terminu nie jest możliwe, podmiot publiczny niezwłocznie informuje o tym wnoszącego żądanie, kiedy realizacja żądania będzie możliwa, przy czym termin ten nie może być dłuższy niż 2 miesiące od dnia wystąpienia z żądaniem. Jeżeli zapewnienie dostępności cyfrowej nie jest możliwe, podmiot publiczny może zaproponować alternatywny sposób dostępu do informacji. - MOŻLIWOŚĆ ZŁOŻENIA SKARGI:
W przypadku, gdy podmiot publiczny odmówi realizacji żądania zapewnienia dostępności lub alternatywnego sposobu dostępu do informacji, wnoszący żądanie możne złożyć skargę w sprawie zapewniana dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub elementu strony internetowej, lub aplikacji mobilnej. Po wyczerpaniu wskazanej wyżej procedury można także złożyć wniosek do Rzecznika Praw Obywatelskich: https://www.rpo.gov.pl - POZOSTAŁE:
Informacja dla użytkowników niepełnosprawnych:
- Użytkownicy korzystający wyłącznie z klawiatury mogą swobodnie poruszać się po serwisie za pomocą klawisza Tab.
- Na stronie internetowej można korzystać ze standardowych skrótów klawiaturowych.
- Zaniechano użycia elementów tekstów, które mogłyby utrudnić jego odczytanie, np. pochylenie treści lub podkreślenie.
- Nawigacja jest przyjazna dla osób niewidomych dzięki unikalnym tytułom podstron i porządkującej funkcji użytych nagłówków.
- Linki otwierają się w tym samym oknie.
- Duży kontrast tekstu do tła – dzięki temu materiały osadzone na stronie są czytelne także dla osób słabiej widzących.
- Starano się pisać zrozumiałe teksty oraz formatować je w sposób zgodny z zasadami dostępności.
- Zdjęcia i grafiki w serwisie mają alternatywne opisy, aby ich treść była dostępna dla osób niewidomych oraz osób które nie wyświetlają grafiki na przykład na urządzeniach mobilnych.
- Obecność bloku informującego o lokalizacji w obrębie strony.
- Istnieje możliwość włącznie wersji kontrastowej strony internetowej i zmiany wielkości tekstów.
Serwis jest wyposażony w mechanizmy ułatwiające przeglądanie treści przez osoby niedowidzące nie korzystające z technologii asystujących:
- zmiana wielkości czcionki
- zmiana kontrastu
- podświetlanie linków
- zmiana odstępu między literami
Zmiana rozmiaru strony
Graficzne przeglądarki internetowe umożliwiają powiększenie lub pomniejszenie widoku wyświetlanej strony.
Aby powiększyć tekst należy wybrać odpowiednią kombinację klawiszy:
Firefox, Chrome, Internet Explorer:
[CTRL] oraz [+] aby powiększyć widok
[CTRL] oraz [-] aby pomniejszyć widok
Opera:
[SHIFT] oraz [+] aby powiększyć widok
[-] aby pomniejszyć widok