Dni Matematyki oraz Święto Liczby Pi

W dniach 17-19 marca 2025 r. obchodziliśmy w naszej szkole święto królowej nauk – matematyki. Obchody, połączone z Dniem Liczby , na stałe wpisały się w kalendarz szkolnych wydarzeń.
Klasy czwarte mogły zaprezentować swoje umiejętności polonistyczne, ponieważ wzięły udział w konkursie na podanie jak największej liczby wyrazów zawierających sylabę „pi”. Mistrzostwo w tej dziedzinie przypadło klasie 4b. Czwartoklasiści i piątoklasiści z zaangażowaniem wykonywały karty pracy z kodowaniem, których rozwiązanie nawiązywało do liczby i jej rozwinięcia dziesiętnego. W czasie lekcji matematyki powstawały też plakaty, które przybliżały tajniki najsłynniejszej liczby świata oraz ciekawostki z nią związane.
Uczniowie klas szóstych tworzyli -opowiadania – miały one zawierać jak najwięcej wyrazów z „pi”. Powstały historie o piłkarzach, pieskach i piratach, którzy uwielbiali pistacjowe pierogi babci Pii.
Siódmoklasiści pracowali z filmem, na podstawie którego uzupełniali karty pracy. W trakcie seansu, mogli dowiedzieć się, skąd pochodzi nazwa liczby , ile cyfr rozwinięcia dziesiętnego wystarczy do praktycznych obliczeń czy znaleźć datę swoich urodzin w tym rozwinięciu.
Najstarsi uczniowie wzięli udział w drużynowym konkursie „Rusz głową”, który był emocjonującą rozgrywką tęgich umysłów ósmoklasistów. „Jeden z dziesięciu”, jedna z potyczek konkursowych, była pełna zwrotów akcji i błyskotliwych odpowiedzi. Zwyciężyła klasa 8b, II miejsce przypadło kl. 8a, a trzecie – 8c.
Nie możemy nie wspomnieć o corocznej akcji „pi – ciasto”, która podczas wtorkowych przerw gromadziła na korytarzu II piętra fanów słodkości. Wypieki, które kształtem lub dekoracją nawiązywały do liczby pi, rozeszły się w mgnieniu oka. Fundusze zebrane w czasie akcji w ubiegłym roku przeznaczyliśmy na gry planszowe i karty Grabowskiego, które są wykorzystywane na zajęciach matematyki. W tym roku przeznaczymy je na przybory geometryczne dla uczniów.
Okazją do ćwiczenia swojej pamięci był konkurs na recytację jak największej liczby cyfr rozwinięcia dziesiętnego ludolfiny. Zwyciężczynią została Alina Walecka z kl. 7a, II miejsce zajęła Bianka Gorlewska z kl. 7a, a III miejsce należy do Kazimierza Lisińskiego z kl. 6a.
Tegoroczną nowością był konkurs na przygotowanie modelu przestrzennego liczby . Pojawiły się prace z klocków LEGO, papieru, gliny, a nawet … z paluszków. I miejsce zajął Mikołaj Pietraszko z kl. 4a, II miejsce ex aequo Lena Mazur kl. 6a oraz Victoria Springer kl. 6b, III miejsce zajęła Oliwia Postrzech kl. 6a.

Wiele propozycji, które w tym roku czekały na uczniów naszej szkoły w ramach Dni Matematyki, cieszyło się dużym zainteresowaniem i zaangażowaniem uczniów. Dziękujemy Wam za udział w tym wydarzeniu i liczby na Was w przyszłym roku!
Zespół Matematyków
Opracowanie: p. Karolina Filistyńska