Andrzejki w klasie IV e

29 listopada 2018 r. uczniowie kl. 4 e spotkali się w szkole późnym popołudniem, na klasowych andrzejkach.

Na początku nasza pani wychowawczyni przywitała się ze wszystkimi i powiedziała, co będziemy robić. Najpierw obejrzeliśmy krótką prezentację na temat andrzejkowych tradycji i zwyczajów przygotowana przez Oliwię. Później przyszedł czas na nasze własne andrzejkowe wróżby.

Pierwsza wróżba polegała na ustawianiu butów w kierunku drzwi. W ten sposób dowiedzieliśmy się, która dziewczyna jako pierwsza wyjdzie za mąż (Nina) i który chłopak ożeni się jako pierwszy (Emil).

Następną wróżbę prowadziły Ola i Zuzia. Pod jednakowymi kubeczkami ukryły niewielkie przedmioty, które miały symbolizować to, co czeka nas w życiu. Dziewczyny zmieniały kolejność kubeczków, a każdy z nas wybierał jeden z nich. I tak np. moneta oznaczała bogactwo, a kostka cukru wesołe, słodkie życie.

Kolejna wróżba dotyczyła tylko dziewczyn. Każda z nich musiała obrać jabłko ze skórki. Najdłuższą skórkę obrała Emilka, wiec ma dużą szansę, aby szybko wyjść za mąż. Później dziewczyny rzucały swoje skórki za siebie i patrzyły, w jaką literę ułoży się skórka na ziemi, ponieważ tak zaczynać się będzie imię przyszłego małżonka.

Imię męża lub żony mogliśmy też poznać, przekłuwając serduszka z imionami przygotowane przez Marcelinę i Zosię.

Tosia natomiast przeprowadzała ciekawą wróżbę dotycząca naszych przyszłych zawodów.

Na końcu przyszedł czas na najbardziej tradycyjną wróżbę, czyli lanie roztopionego wosku przez dziurkę od klucza. Każdy później próbował odczytać cień, jaki jego figura woskowa rzucała na ścianę. Były to np. kształty zwierząt, serca czy pojazdów.

Nasz andrzejkowy wieczór zakończyliśmy tańcami. Pani włączyła nam układy taneczne z „Just dance” i wszyscy świetnie się przy tym bawiliśmy.

FotoFoto